Grafik komputerowy – praca na etat czy własna firma?

0
grafik

Firmy, które zatrudniają specjalistów w każdej dziedzinie posiadają swoje własne zwyczaje dotyczące charakteru umów zawartych z pracownikami oraz sposobu i trybu pracy. Niektóre firmy preferują ośmiogodzinny tryb pracy, inne bardziej elastyczna opcje. Niektóre firmy pozwalają na współpracę, doceniając zalety takiego rozwiązania. Czy bycie grafikiem komputerowym zatrudniony w firmie jest lepsze odbicie grafikiem komputerowym prowadzącym własną działalność? Która opcja jest korzystniejsza?

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/grafik-komputerowy-etat-czy-moze-wlasna-dzialalnosc/

Swoboda czy ciągły pokój – Freelancer

Taka forma posiada zarówno swoje wady jak i zalety. Do zalet możemy zaliczyć przede wszystkim to że jesteśmy panami same dla siebie i wybieramy takie zlecenia, które nam odpowiadają. Nie jesteśmy uzależnieni czasowo ani miejscowo do naszego pracodawcy. Dodatkowo jeżeli mamy dostęp do kilku zleceń, wtedy możemy wybrać sobie te najbardziej korzystne. Do zalet zalicza się przede wszystkim to, że zlecenia zazwyczaj wykonuje się na podstawie umowy o dzieło, która nie daje nam ani ubezpieczenia ani praw emerytalnych. Taka praca również jest ustalonym terminem wykonania całości lub części pracy. Wówczas elastyczny czas może być praktyczne czymś co oznacza 8 godzin przed biurkiem bez żadnej przerwy. pomimo tego że nie mamy nad sobą nikogo, kto mógłby nami pokierować, klient zakłada, że jesteśmy specjalistami i mówiąc kolokwialnie bardzo duże wymogi. Graficy pracujący w ten sposób, cenią sobie swobodę, której nie zawsze mogą doświadczyć na etacie. Etatowcy natomiast mogą odetchnąć bardziej wspólną, ponieważ oni zawsze będą mieli pracę do wykonania, co za tym idzie godne wynagrodzenie. Dodatkowo pracują oni na umowę o pracę, czyli posiadają ubezpieczenie oraz prawa emerytalne. 

Grafik komputerowy – czy własna firma wchodzi w grę?

możemy mieć spory dylemat jeżeli chodzi o rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Kiedy osiągniemy już potrzebny doświadczenie, dobrze byłoby zdobyć również renomy związaną z nazwiskiem oraz bogatym portfolio, którym będziemy mogli w przyszłości zaimponować potencjalnym klientom. Aby założyć firmę, nie wystarczą jedynie dobre chęci i parę groszy w portfelu. Dodatkowo musimy zaopatrzyć się w sprzęt, aplikację oraz zainwestować odpowiednią reklamę, aby klienci o nas wiedzieli. Wszystko to wiąże się z kosztami, czyli otwierając firmy istnieje możliwość aby wziąć kredyt na rozkręcenie działalności. Osoby pracujące na samozatrudnieniu łączą w sobie kilka zalet pracowników etatowych. Chodzi tutaj przede wszystkim o ubezpieczenie oraz prawa emerytalne. Musimy jednak pamiętać o tym, że branża grafiki komputerowej jest dosyć wymagająca i stawia przed specjalistami spore wyzwania.

Zobacz też: http://blogbiszopa.pl/grafik-komputerowy-ile-zarabia-doswiadczenie/

Pozyskiwanie klientów b2b

0
Pozyskiwanie klientów b2b

Wszyscy pracujący w sprzedaży wiemy, jak trudne jest pozyskanie klienta biznesowego. Z reguły trudno do niego dotrzeć z naszą ofertą, gdyż ktoś zapewnia mu już daną usługę lub nie potrafimy odnaleźć skutecznego sposobu na pozyskiwanie klientów B2B.

Cztery pierwsze decyzję na założenia firmy jednoosobowej

0
biznes jednoosobowy

Jeżeli chcesz założyć firmę jednoosobową, powinieneś wiedzieć jakie dokumenty musisz zebrać oraz o co zadbać, a także co przygotować przed rejestracją przedsiębiorstwa. Przed tobą poważne decyzje takie jak wybór opodatkowania, wymyślenie nazwy firmy, oraz wiele innych. Przedstawimy Ci dzisiaj 4 pierwsze decyzję, które staną przed Tobą podczas założenia firmy jednoosobowej. Jesteś ciekawy? Koniecznie sprawdź!

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/jak-zalozyc-firme-jednoosobowa/

1. Opodatkowanie firmy

Naturalnie rzecz biorąc nikt nie chcę płacić pieniędzy z górnej półki. Właśnie dlatego przemyśl swoją decyzję dotyczącą niektórych form rozliczenia. W momencie kiedy chcesz założyć jednoosobową firmę rozliczasz się tak samo jak w przypadku osoby fizycznej, czyli płacąc podatek od osób fizycznych PIT. W Twój wybór wchodzą opcje takie jak:

• Skala podatkowa 16% oraz 32%

• Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

• Karta podatnikowa

Jeżeli chodzi o punkt drugi, czyli ryczałt, będzie on możliwy jeżeli twój dochód przekracza 85528 zł kropka W innym wypadku będzie to podatek liniowy, 19% bez względu na ilość dochodu.

Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji najlepiej jest się skontaktować z księgową.

2. Kiedy zdecydować się na otwarcie firmy?

Rozpoczęcie działalności gospodarczej zaczyna się w chwili złożenia dokumentów fizycznych lub też przez internet. Od tego momentu, osoba zakładająca firmę staje się przedsiębiorca. Czy data ma jakieś znaczenie?

Są to powody osobiste takie jak zgromadzenie środków przygotowanie strony internetowej lub też pozyskiwanie dostawców. Istnieje jednak jeszcze jeden bardzo ważny aspekt. Jeżeli chcemy skorzystać z ulgi na start odcinek która przeznaczona jest dla początkujących przedsiębiorców, to termin pół roku bez opłacania składek na ZUS trwa od momentu:

• kolejnego miesiąca, jeżeli firma została zarejestrowana w środku miesiąca

• pierwszego dnia miesiąca jeżeli rejestracja nastąpiła nie wcześniej niż pierwszego dnia miesiąca

3. Kod PKD

Każdy rodzaj działalności posiada swój kod zwany kodem PKD, czyli w skrócie Polska Klasyfikacja Działalności. Wyszukiwarka takich kodów znajduje się na stronie rządowej dedykowanej przedsiębiorcom.

Nie w każdym przypadku jednak pozyskiwanie takiego kodu jest czystą formalnością. W niektórych sytuacjach po wyborze takiego kodu będziemy zobowiązani na przykład do zakupu kasy fiskalnej lub płacenia podatku od towarów i usług, czyli podatku VAT.

4. Nazwa firmy

Nazwa działalności to Twoja wizytówka. Warto jest w takim wypadku dobrze ją przemyśleć. Wiele osób zastanawia się czy lepiej wymyślić ciekawą nazwę czy też zostać przy imieniu i nazwisku. 

Dużo zależy między innymi od tego w jakiej branży będziemy działać. Jeżeli chodzi o firmę transportową, to imię i nazwisko będzie odpowiednie. Jednak nie w każdej sytuacji będzie to dobry pomysł. Upewnij się czy twoja nazwa jest oryginalna i niepowtarzalna przez wpisanie jej w wyszukiwarkę. 

Ostatnio czynnością która ci została jest zapisanie się do Centralnej Ewidencji i Informacji o działalności Gospodarczej. Rejestracja firmy jest bardzo prosta.

Zobacz też: http://blogbiszopa.pl/5-sekretow-na-zaoszczedzenie-pieniedzy/

Najważniejsze informacje o zdolności kredytowej

0
Najważniejsze informacje o zdolności kredytowej

Pojęcie „zdolność kredytowa” jest bez wątpienia nieobce większości Polaków, zwłaszcza tych, którzy kiedykolwiek starali się o kredyt bądź pożyczkę. Nie można nie wspomnieć o fakcie, że niewystarczająca zdolność kredytowa to jedna z najczęściej spotykanych przyczyn odrzucania przez banki wniosków o kredyt. Krótko mówiąc – jest ona niezwykle istotna. Mimo to jednak brak wśród wielu osób szerszej wiedzy na jej temat. Tak więc jakie są najważniejsze informacje o zdolności kredytowej, które po prostu trzeba znać?

Czym właściwie jest zdolność kredytowa i dlaczego jest tak istotna?

Najprościej mówiąc, posiadanie zdolności kredytowej oznacza posiadanie możliwości spłaty danego kredytu w wyznaczonym okresie, wraz ze wszelkimi opłatami dodatkowymi i odsetkami. Banki weryfikują ją w każdym przypadku – zarówno, kiedy wnioskujemy o kredyt gotówkowy na niewielką sumę, jak i przy kredytach hipotecznych na wielkie kwoty. Co oczywiste, większa kwota kredytu będzie wymagała posiadania większej zdolności kredytowej.

Dlaczego banki tak bardzo zwracają uwagę na wysokość zdolności kredytowej? Musimy pamiętać, że kredyt oznacza ryzyko nie tylko dla kredytobiorcy, ale także dla kredytodawcy. Windykacja w przypadku braku terminowej płatności jest w końcu bardzo kosztowna, a nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. W związku z tym w najlepszym interesie banków jest udzielanie kredytów tylko tym, którzy rzeczywiście z dużym prawdopodobieństwem będą w stanie je spłacać. Ma to swoje dobre strony także dla ich klientów, ponieważ redukuje ryzyko, że wpadną w długi, których nie będą potrafili później uregulować.

Algorytmy przyjęte przez banki nie są jednak idealne i może się zdarzyć, że chociaż jesteśmy pewni, że na dany kredyt nas stać, to samodzielne złożenie wniosku zakończy się porażką. Dlatego też warto zwrócić się do dobrego pośrednika finansowego – na przykład Habza Finanse. Rozbudowana wiedza i sieć kontaktów pozwala jego doradcom na pozyskiwanie korzystnych kredytów nawet w naprawdę trudnych sytuacjach. Bonusem jest fakt, że oszczędzimy w ten sposób sporo czasu, który musielibyśmy przeznaczyć na poszukiwania najlepszej oferty.

Co składa się na zdolność kredytową?

Każdy bank oblicza zdolność kredytową nieco inaczej, w związku z czym, jeśli skorzystamy z zawartych na ich stronach internetowych kalkulatorów, prawdopodobnie wyniki będą nieco się od siebie różniły. Zazwyczaj jednak nie różnią się znacznie elementy, które brane są pod uwagę, a należą do nich przede wszystkim:

  • wysokość dochodów i ich źródło
  • aktualne zobowiązania i koszty utrzymania
  • historia kredytowa
  • wiek
  • stan cywilny.

Wysokość dochodów postrzegana jest jako najistotniejszy czynnik i faktycznie w dużej mierze tak jest, ale należy również zwracać dużą uwagę na wysokość aktualnych zobowiązań, a także koszty utrzymania. Jeśli ktoś jednocześnie dużo zarabia, ale też bardzo dużo wydaje, nie będzie w lepszej sytuacji od kogoś, kto zarabia nieco mniej, ale ma też znacznie mniej obciążeń.

Historia kredytowa również jest bardzo ważna, ponieważ pozwala bankowi oszacować, jak wiarygodny i terminowy jest dany klient. Dlatego też powinniśmy dbać o to, aby unikać negatywnych wpisów w BIK-u, ponieważ mogą one później znacznie utrudnić otrzymanie jakiegokolwiek kredytu.

Co zrobić, żeby podnieść swoją zdolność kredytową?

Najprostszym w teorii, a najtrudniejszym w praktyce rozwiązaniem byłoby zwiększenie dochodów i obniżenie ilości zobowiązań (na przykład poprzez spłatę aktualnych kredytów lub pożyczek). Mało kto jednak jest w stanie tego dokonać. Jest jednak kilka sposobów, z których skorzystać może znacznie szersze grono osób.

Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, czy nie posiadamy żadnych kart kredytowych bądź kredytów odnawialnych, które niekoniecznie są nam potrzebne. Warto pamiętać, że nawet jeśli z nich nie korzystamy i wiążą się one jedynie na przykład z niewielką stałą opłatą za ich udzielenie, to i tak obniżają naszą zdolność kredytową.

Bardzo ważnym aspektem jest również poprawa historii kredytowej (bądź jej uzupełnienie, jeśli aktualnie jest pusta – brak historii kredytowej jest bowiem dla banków niewiele lepszy niż posiadanie historii negatywnej). Można to prosto i bez dużych kosztów zrobić, biorąc tanie przedmioty na atrakcyjne raty 0%, a następnie spłacając je w terminie.

Podsumowanie

Zdolność kredytowa to nieco bardziej skomplikowany temat niż mogłoby się wydawać, co nie zmienia faktu, że zdecydowanie warto się nim głębiej zainteresować. Jest bardzo prawdopodobne, że taka wiedza nam się w życiu przyda – w końcu niewiele jest ludzi, którzy w swoim życiu nigdy nie zaciągną jakiegokolwiek zobowiązania.

Wbrew pozorom niska zdolność kredytowa nie zamyka wcale drogi do otrzymania kredytu, chociaż niewątpliwie może cały proces utrudnić. Problem ten ominiemy korzystając z usług wspomnianego już pośrednika kredytowego, którego znaleźć możemy tutaj: https://habzafinanse.com.pl/. Nie dość, że nie będziemy musieli się obawiać otrzymania z banku odmowy, to jeszcze upewnimy się dzięki temu, że weźmiemy kredyt na tak korzystnych warunkach, jak to tylko możliwe.

Drzwiczki do kominka

0
Drzwiczki do kominka

Każdy młody człowiek w pewnym wieku zakładający rodzinę myśli również o tym, gdzie zamieszkać. W zależności od tego, jakimi finansami dysponuje młode małżeństwo mogą zdecydować się na jedną z kilku opcji mieszkania. Najprostszą i zarazem najtańszą stanowi zamieszkanie z rodzicami. Często rodzice chcąc pomóc swoim dzieciom oferują im dom nad głową nie pobierając od nich żadnych pieniędzy ani nie oczekując płacenia wspólnych rachunków. Wiąże się to jednak z pewnymi niedogodnościami. Mały metraż przypadający na młodych małżonków i ciągła obecność innych osób często nie sprzyja umacnianiu więzi rodzinnych.

Pomoc dla każdego, kto ma problem o podłożu prawniczym

0
Pomoc dla każdego, kto ma problem o podłożu prawniczym

Każdemu może zdarzyć się, że niestety na drodze stanie problem, który wymaga pomocy prawnika. Jest to kwestia dość istotna, która rzeczywiście znacząco przyczynia się do załatwienia wielu spraw prawniczych, zanim trafią one na wokandę sądową. Najwięcej bowiem spraw wynika z nieznajomości przepisów, a także e złej interpretacji.

Zarządzanie produkcją – trudności funkcjonowania przedsiębiorców

0
Zarządzanie produkcją - trudności funkcjonowania przedsiębiorców

Przedsiębiorcy istniejący w wybranym przez siebie obszarze działalności gospodarczej muszą zmierzyć się z funkcjonowaniem na bardzo trudnym nieraz gruncie, gdzie zdarzają się się ich marzenia z twardą rzeczywistością. Z pomocą przychodzi wtedy system zarządzania produkcją.

Czy samozatrudnienie jest korzystne?

0
samozatrudnienie - na czym polega?

Pod pojęciem samozatrudnienie kryje się prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, która jest wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Coraz więcej osób decyduje się na tę formę zatrudnienia, głównie wynika to z tego, że praca na etacie im nie odpowiada. Czują potrzebę stworzenia czegoś swojego. Jak to jest naprawdę z tą własną firmą?

Jakie korzyści płyną z samozatrudnienia?

Czemu warto wybrać samozatrudnienie? Istnieje kilka korzyści, do najczęściej wymienianych, należą:

  • wyższe zarobki – jeżeli mimo samozatrudnienia, wykonujemy usługi na zlecenie byłego pracodawcy, bardzo często jest tak, że to on proponuje nam lepsze warunki finansowe, niż te które mieliśmy pracują na umowę o pracę.
  • większa swoboda działania – będąc właścicielem swojej firmy, mamy możliwość samodzielnego decydowania o tym, ile pracujemy, jak wygląda nasz dzień i jakie są efekty pracy.
  • możliwość współpracy z kilkoma pracodawcami – osoba na własnej działaności, nie musi wykonywać zleceń tylko dla jednego pracodawcy, tak na dobrą sprawę, to ona wybiera osoby, z którymi będzie współpracować.
  • spełnienie zawodowe – w momencie, gdy przechodzimy na samozatrudnienie otwiera się przed nami szansa na spełnienie swoich marzeń.

Przeczytaj też: http://blogbiszopa.pl/co-jest-pomocne-w-poszukiwaniu-pracy/

Samozatrudnienie, a urlop i zwolnienie lekarskie

Gdy jesteśmy pracownikiem na etacie, chroni nas Kodeks Pracy. W sytuacji, gdy prowadzimy własną działalność gospodarczą nie mamy prawa, ani do płatnych urlopów, normalnego 8 godzinnego trybu pracy, czy płatnych nadgodzin. Właściciel nie ma zabezpieczenia w formie etatu.

W przypadku zwolnienia lekarskiego, będąc na samozatrudnieniu, również mamy do niego prawo. Wystarczy terminowo płacić składki na ubezpieczenie chorobowe, które są dobrowolne. Minus jest tylko taki, że podczas choroby, tracimy zlecenia, czyli nasze zarobki są niższe.

Czy samozatrudnienie jest korzystne?

Samozatrudnienie głównie jest wybierane, ze względu na lepsze finanse. W większości przypadków, jest to bardziej opłacalna opcja, niż praca na etacie. Gdy z kolei chcemy przejść na umowę b2b, należy dobrze przeanalizować swoją sytuację zawodową, jak i osobistą. Wtedy będziemy mieć pewność, czy własna działalność gospodarcza, to korzystne rozwiązanie.

Źródło: https://praca-enter.pl/

Biała lista podatników VAT – czym jest i czy warto z niej korzystać?

0
Biała lista podatników VAT - czym jest i czy warto z niej korzystać

Biała lista podatników VAT to nowe, ogólnodostępne narzędzie, dzięki któremu możemy uzyskać pewne informacje o przedsiębiorcach, którzy są podatnikami VAT. To funkcjonująca od września 2019 roku darmowa baza danych, w której możemy sprawdzić wiarygodność podmiotów, z którymi chcemy podjąć współpracę, czy też, z którymi już łączą nas pewne interesy. W jakim celu? Przede wszystkim po to, aby sprawdzić wiarygodność naszych kontrahentów. Wykaz ma formę elektroniczną i daje nam możliwość sprawdzenia statusu podatnika aż do 5 lat wstecz. To całkiem długi okres, a w związku z tym, że ostrożności nigdy za dużo – warto zajrzeć i upewnić się, czy mamy do czynienia z odpowiednimi partnerami.

Faktury w swojej firmie

0
Faktury w swojej firmie

Dobry przedsiębiorca dba o wszystko. Na jego głowie znajduje się chociażby fakturowanie. Program do faktur wfirma.pl to świetne rozwiązanie dla każdego młodego przedsiębiorcy, który zaczyna swoją przygodę z prowadzeniem biznesu. Obecnie faktury online stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem i wypierają swoje papierowe wersje. Oczywiście można je jeszcze spotkać wśród starszych przedsiębiorców, którzy wystawiają fakturę wyłącznie raz na miesiąc w niewielkiej ilości.

Przeczytaj też