5 sposobów na zainstalowanie rolet wewnętrznych w domu

0
5 sposobów na zainstalowanie rolet wewnętrznych w domu

Rolety lub żaluzje stanowią nie tylko ładną dekorację, ale są także praktycznym sposobem na regulowanie światła, które ma docierać do mieszkania. Co więcej rolety zapewniają komfort funkcjonowania w mieszkaniu podczas długich wieczorów, które wymagają świecenia światła w mieszkaniu. Dzięki zaciągniętym roletom lub żaluzjom można zachować prywatność i czuć się swobodnie we własnym mieszkaniu.

Rolety stanowiące gustowną dekorację

Jeśli szukasz sposobu do zmiany wystroju swojego mieszkania, ale nie masz budżetu na drogie projekty remontowe, to rozważ montaż rolet lub żaluzji do swoich okien. Ładnie i gustownie dobrane rolety sprawią, że Twój dom będzie wyglądał bardziej nowocześnie. Sklep roletypolska oferuje bardzo różnorodne wymiary i gatunki rolet, takich jak materiałowe zwykłe rolety, rolety w systemie dzień – noc, żaluzje, plisy i rolety rzymskie. Większość rolet ma szeroki wachlarz kolorystyczny, co ułatwia ich dopasowanie do praktycznie każdego pomieszczenia. Większość osób zamawia całościowy pakiet rolet wraz z montażem. Są jednak osoby, które planują samodzielnie wykonać montaż żaluzji. Aby pomóc Ci samodzielnie wykonać montaż, oto pięć prostych sposobów na zainstalowanie żaluzji w Twoim domu.

Zmierz i zaznacz swoje okno

Zanim zaczniesz zakupy rolet lub ich samodzielny montaż, musisz zmierzyć i zaznaczyć miejsce, w którym planujesz je umieścić w swoim domu. W ten sposób będziesz wiedział dokładnie, gdzie przyciąć rolety na wymiar. Następnie trzeba będzie zmierzyć wnętrze okna od góry do dołu. Świetnym sposobem na zmierzenie wnętrza okna jest użycie taśmy mierniczej lub linijki. Upewnij się, że używasz tej samej linijki lub taśmy mierniczej podczas całego procesu, aby nie mieć żadnych dziwnych pomiarów długości, które mogą powodować zamieszanie. Gdy masz już pomiary, zaznacz siatkę na ścianie na zewnątrz okna za pomocą taśmy lub taśmy malarskiej.

Zamówienie złóż online

Jeśli planujesz zmienić wystrój swojego domu, ale nie masz budżetu na remont lub nową kuchnię czy łazienkę, dodanie żaluzji może być naprawdę miłą odmianą. Mogą one pomóc Ci zmienić wygląd Twojego domu bez przekraczania budżetu lub wprowadzania jakichkolwiek trwałych zmian. Aby zaoszczędzić sobie trochę czasu i wydatków, zrób zakupy online. Możesz znaleźć ogromny wybór żaluzji online, a wiele z nich jest w bardzo przystępnych cenach. Możesz również łatwo dobrać kolor swoich żaluzji online, co zapewnia jeszcze większą elastyczność projektowania. Najczęściej sklepy internetowe pokazują sposób wykonania pomiaru. Dobrze jest zastosować się do wskazówek sklepu, w którym składamy zamówienie, dzięki temu nie zaznamy rozczarowania, gdy zakupiony towar znajdzie się już w naszym mieszkaniu.

Przyciąć rolety na wymiar

Ten etap najczęściej wykonują sklepy, w których kupujemy rolety. Dzięki temu dostajemy gotowy, ładnie przycięty i wykończony produkt. Jeśli zamówiłeś sam materiał na rolety, to musisz wykonać pomiary, które zapisałeś powyżej i przyciąć rolety na wymiar. Zacznij od przycięcia górnej szyny żaluzji na długość, którą zmierzyłeś od góry do dołu okna. Następnie należy przyciąć dolną szynę żaluzji na długość zmierzoną od góry do dołu okna.

Zawieś rolety

Jeśli chodzi o wieszanie żaluzji, jest kilka rzeczy, o których musisz pamiętać. Po pierwsze, upewnij się, że do zawieszenia żaluzji używasz młotka i gwoździ. Nigdy nie jest dobrym pomysłem używanie kleju do wieszania rolet, ponieważ może to pozostawić pozostałości, które mogą uszkodzić okna lub spowodować odpryski. Jeśli zamówiliśmy gotowy produkt, to jest duże prawdopodobieństwo, że będzie on zawierał instrukcję obsługi, w jaki najlepszy sposób zamontować roletę lub żaluzję.

Zainstaluj rolety bezprzewodowe lub rolety sznurkowe

Jeśli chodzi o instalację rolet bezprzewodowych, proces jest nieco inny niż instalacja rolet sznurkowych. Najpierw trzeba będzie zmierzyć wnętrze okna od góry do dołu. Powszechnym błędem podczas pomiaru rolet bezprzewodowych jest to, że ludzie będą mierzyć od góry okna do dołu rolety. Następnie trzeba będzie kupić rolety bezprzewodowe i zainstalować je nad oknami w taki sam sposób, jak w przypadku instalacji rolet sznurkowych. Jeśli chodzi o instalację rolet sznurkowych, proces jest nieco inny. Najpierw trzeba będzie zmierzyć wnętrze okna od góry do dołu. Częstym błędem podczas pomiaru rolet sznurkowych jest to, że ludzie będą mierzyć od góry okna do dołu rolety. Następnie trzeba będzie kupić rolety sznurkowe i zainstalować je nad oknami w taki sam sposób, jak w przypadku instalacji rolet bezprzewodowych.

Dodanie żaluzji lub rolet do okien może przyczynić się do natychmiastowej i niedrogiej renowacji domu, nadając mu ładny, świeży wygląd. Jak czytamy w serwisie Rolety Kraków rolety wewnętrzne są bardzo praktycznym sposobem na regulowanie ilości światła wpuszczanego do mieszkania. W odróżnieniu od rolet zewnętrznych, po uwzględnieniu kilku wskazówek, można je łatwo, samodzielnie zamontować.

Artykuł opracowany przy współpracy z serwisem Budujemy Lublin.

Zastosowanie szkła w mieszkaniu

0
szklana sciana

Szkło od wielu lat kojarzy się z towarem luksusowym. Nic w tym dziwnego. Szkło jest jednym z najbardziej uniwersalnych, różnorodnych, praktycznych i eleganckich materiałów wykorzystywanych w budownictwie i projektowaniu wnętrz. Gdzie możemy wykorzystać szkło w naszym biurze lub mieszkaniu? Czy szkło naprawdę jest tak ponadczasowym materiałem?

Szklane drzwi – fajny czy przereklamowany pomysł?

Zależy nam oryginalnym wnętrzu, optycznym poszerzeniu wnętrza, albo rozjaśnieniu pomieszczenia? W takim razie poważnie zastanówmy się nad szklanymi drzwiami. Świetnie pasują one do nowoczesnych lub minimalistycznych pomieszczeń. Także w biurach lub hotelach cieszą się coraz większą popularnością. W końcu, każdy szef lubi mieć swoich pracowników pod kontrolą. Nowoczesne technologie wykorzystywane przez binglass.pl pozwalają także na zabudowę bezramową. Taka zabudowa sprawdzi się nie tylko w otworach drzwiowych, ale i w witrynach sklepowych albo ścianach działowych. To estetyczne i praktyczne rozwiązanie, a dzięki zastosowaniu szkła hartowanego, również bardzo bezpieczne.

Szyby antywłamaniowe – czyli bezpieczeństwo najważniejsze

Drzwi wejściowe są ważnym elementem każdego domu czy mieszkania. Skutecznie mogą pomóc nam zapobiegać kradzieżom mienia. Dodatkowe bezpieczeństwo zapewniają szyby antywłamaniowe. Wykonuje się je z szkła laminowanego (klejonego/VSG). Łączy się co najmniej dwie szklane tafle za pomocą folii. Szkło laminowane, tak jak hartowane jest całkowicie bezpieczne. To bardzo wytrzymałe szkło, ale w razie rozbicia rozpada się na małe kawałki, które pozostają przyklejone do folii. Co jeszcze ważniejsze im grubszych tafli użyjemy i więcej folii wykorzystamy, tym trwalsze szyby otrzymamy. Dzięki temu możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo kilkakrotnie. Ze szkła laminowanego, tego samego, które wykorzystuje się do produkcji szyb antywłamaniowych, produkuje się również szkło kuloodporne. Możemy, więc mieć pewność, że nasze szyby antywłamaniowe spełnią swoje zadanie.

Szklane balustrady – podkreślą urok naszych schodów

Kiedy mieszkamy w domku albo piętrowym mieszkaniu, schody stają się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Odpowiednio wybrane i dokładnie wykonane nie będą stanowić dla nas kolejnego zmartwienia. Jeśli chcemy mieć eleganckie i wyjątkowe wnętrze, to szklane balustrady przy schodach bardzo nam ułatwią procesy aranżacyjne. Szkło idealnie pasuje do prawie każdego materiału. Firmy takie jak np. binglass.pl przy produkcji szklanych balustrad wykorzystują bezpieczne laminowane szkło hartowane. Zapewnia to ochronę zarówno przy przypadkowym rozbiciu jak i przed wypadnięciem. Grubość tafli jest dobierana m.in. ze względu na wielkość tafli. Mocowania szklanych balustrad cechuje duża wytrzymałość i stabilność. A przy tym niepowtarzalny wygląd. Balustrady szklane świetnie sprawdzą się nie tylko przy schodach. Z powodzeniem można je wykorzystać także w przypadku balkonów i tarasów. Szklane balustrady można użytkować przez wiele lat. Dzięki temu, mamy produkt, który zapewni nietuzinkowy wygląd naszego lokalu czy mieszkania i będzie miał zalety praktyczne.

Podsumowanie, czyli jak dużo zastosowań ma szkło

Szkło w aranżacji wnętrz to wyjątkowy materiał, który z całą pewności, pomoże nam uzyskać estetyczny i przytulny charakter. Szklane drzwi i balustrady, szyby antywłamaniowe to tylko przykłady, tego jak szerokie zastosowanie ma szkło. W ofercie binglass.pl możemy znaleźć także m.in. szklane meble, cięcie szkła laminowanego, prace wysokościowe, piaskowanie szkła, lustra i kabiny prysznicowe. Sprawdzeni fachowcy pomogą od momentu wyboru projektu do montażu. Ostateczny efekt wprowadzenia szklanych elementów w naszych czterech kątach odświeży charakter pomieszczeń i będzie trwałym rozwiązaniem na lata. A jeśli ciężko rozróżnić nam szkło hartowane od laminowanego czy fazowanego to będziemy mogli liczyć na fachowców. Dzięki temu nasze wnętrza będą olśniewać wyglądem i bezpieczeństwem.

Ozdoba dywanowa w mieszkaniu

0
dywan

Najbardziej eksploatowaną częścią mieszkania jest podłoga. Z tego względu dobrze jest przemyśleć z jakiego materiału chcielibyśmy, żeby była ona wykonana. W większości mieszkań, chociaż w jednym z pokoi, występuje dywanowa ozdoba podłogowa. Jaki rodzaj dywanu wybrać oraz w których pomieszczeniach je rozlokować?

Mniejsze dywany

Pierwszą ozdobą, która wita każdego z naszych gości oraz nas samych jest wycieraczka przed drzwi. Mało estetyczna wycieraczka nie dosyć, że nie będzie się schludnie prezentować, to wiele powie odwiedzającym na temat gospodarza. W ofertach sklepowych znajduje się różnorodny wybór wycieraczek, na przykład wycieraczki z napisem witającym gości, wycieraczki z różnym wzorem, zwierzakiem, obrazem, wycieraczki jednokolorowe, klasyczne lub systemowe. Im lepiej zbierająca brud z butów wycieraczka, tym mniej zanieczyszczeń lub po prostu wody, wnosimy do mieszkania. Dzięki temu łatwiej utrzymać podłogę w przedpokoju w czystości. Kolejnym niewielkim dywanikiem są łazienkowe dywaniki. Główna ich funkcja to uzupełnienie wystroju całej łazienki. Ponadto łazienkowy dywan uprzyjemnia skorzystanie z kąpieli lub wzięcie prysznica. Oprócz tego, że zapewniają komfort wykonywania codziennych, higienicznych czynności, to pochłaniają one nadmiar wody i wilgoci. Jeśli dywaniki łazienkowe posiadają matę antypoślizgową, to chronią przed poślizgiem podczas wychodzenia z wanny lub spod prysznica. Zaletą większości tego typu dywaników przeznaczonych do łazienki jest fakt, że oprócz odkurzania, można je prać. Dzięki temu, w ich przyjemnym dla stopy runie, nie będą miały możliwości rozwijać się niechciane drobnoustroje.

Dywan do przedpokoju lub kuchni

Przedpokój jest częścią mieszkania, do którego wnosi się najwięcej brudu. Stanowi także wizytówkę naszego mieszkania. Urządzając mieszkanie warto pamiętać o tym, że najlepiej byłoby w taki sposób urządzić to pomieszczenie, żeby łączyło się w jedną całość z pozostałymi częściami mieszkania. Ze względu na zwiększona eksploatację, przedpokojowa ozdoba podłogowa powinna być wytrzymała i odporna na działanie takich czynników jak wilgoć, woda oraz środki do usuwania plam po błocie. Ze względu na zaspokojenie potrzeb klientów, producenci wytwarzają dywany nowoczesne z bardzo wytrzymałego polipropylenu lub akrylu. W podłużnych przedpokojach ładnie prezentują się chodniki dywanowe, które również wytwarzane są z różnych materiałów, mają różne długości oraz wzory na runie. Przeznaczone do przedpokoju dywany często mają niższe runo niż pozostałe gatunki. Wynika to z faktu, że w przedpokoju zbiegają się praktycznie wszystkie drzwi prowadzące do innych pomieszczeń, więc żeby zapewnić łatwość ich otwierania, to najlepiej żeby dywan był odpowiednio cienki. Podobnie jak w wypadku dywaników łazienkowych, dobrze, żeby posiadał on antypoślizgową matę, która unieruchomi dywan na śliskich płytkach. Wiele osób, żeby ocieplić kuchnię oraz nadać jej więcej przytulności, na praktyczną ozdobę wybiera płasko tkany dywan. Kuchnia jest miejscem, w którym na podłogę spada najwięcej resztek jedzenia, powstają plamy, które nie zawsze łatwo usunąć. Z tego względu dobrze wybierać wśród dywanów, które można samodzielnie prać w pralce. Dzięki takiej możliwości, dywan kuchenny będzie zawsze prezentować się w nieskazitelnym stanie.

Dywan do salonu, pokoju dziecięcego lub sypialni

Sypialnia jest miejscem, do którego najrzadziej wchodzą goście. Z tego względu w tym pokoju można pozwolić sobie na droższy gatunek dywanu, który nie będzie narażony na zniszczenia, poplamienia czy zwykłe zużycie. Mało kto lubi w sypialni spożywać posiłki, więc jest mniejsze ryzyko powstania trudnych do usunięcia plam. Sprawia to, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wybierać wśród jasnych barw dywanów. W wielu nowoczesnych jak i klasycznie umeblowanych sypialniach, spotyka się wykładziny dywanowe. Dobrej jakości wykładzina, która będzie regularnie odkurzana i czyszczona, jest świetnym pomysłem dla osób, które lubią jednolitą podłogę. Jasne wykładziny gwarantują wizualną przestronność pomieszczenia, w którym zostały wyłożone. Salon jest pomieszczeniem, w którym w zależności od wystroju i stylu urządzonego wnętrza, pasować będą różne kształty, wymiary, gatunki i kolory dywanów. Wśród szerokiej gamy dywanów do wyboru, możemy wybierać taką dekorację podłogową, która będzie nie tylko modna, ale również i praktyczna. Wiele osób, żeby podkreślić przytulność salonu lub pokoju dziecięcego czy młodzieżowego, wybiera dywany z przyjemnym w dotyku runem, takim jakim odznacza się dywan shaggy albo dywan pluszowy.

Dywan jest praktyczną i funkcjonalną ozdobą mieszkania. Z jednej strony ociepla i chroni podłogę, z drugiej, jest elementem wystroju, który podkreśla styl, w którym urządziliśmy swoje mieszkanie. Projektanci zadbali o to, żeby w każdej części mieszkania, mógł znajdować się pasujący do niej dywan. Jako klienci mamy do wyboru dywany z różnorodnych kolekcji i kategorii.

Styl loftowy w małym wnętrzu?

0
industrialne mieszkanie

Jesteś wielkim fanem stylu loftowego i zastanawiasz się czy właśnie w taki sposób zaaranżować swoje niewielkie mieszkanie? Czy tylko wielkie przestrzenie mogą być zaaranżowane w stylu industrialnym?
Styl loftowy kojarzy się przede wszystkimi z dużymi przestrzeniami, w których dominuje metal, szkło i beton. Dlaczego takie skojarzenia? Jest ono jak najbardziej słuszne. Wynika to z początków stylu industrialnego (w tym artykule określenie styl loftowy będziemy używać zamiennie z wyrażeniem styl industrialny), o których zaraz powiemy. Czy jednak styl ten na się dopasować do małych przestrzeni mieszkań w nowym budownictwie? Zaraz się przekonamy.

Dlaczego styl loftowy?

Skąd się wziął styl loftowy? Skoro mówimy o dużych przestrzeniach i surowym wykończeniu wnętrza, to logika podpowiada, że musi mieć związek z przemysłowymi obiektami. I to bardzo celne skojarzenie. Styl ten narodził się dzięki artystom i ludziom z wyobraźnią, którzy postanowili zająć puste wnętrza pozostawionych fabryk, zakładów produkcyjnych itd. W patach 50-tych w Stanach Zjednoczonych miała miejsce zapaść gospodarcza, która doprowadziła wielu właścicieli do ruiny. Mnóstwo zakładów zostało zamkniętych a budynki zaczęły popadać w ruinę. Chętnych na takie lokale było jak na lekarstwo, dzięki czemu ich ceny drastycznie zmalały. Z takiej okazji skorzystali biedni artyści, którym trudno było o lokale w przystępnych cenach. Wielkie przestrzenie starych budynków stanowiły dla nich idealną okazję do ulokowania tam swoich pracowni i galerii. Z czasem tak odmienione wnętrza zaczęły cieszyć się powszechnym uznaniem, a styl ich wykończenia zaczęto określać mianem industrialny lub loftowy. Jak dowiadujemy się z nieruchomosciland.pl z biegiem czasu tego typu obiekty chętnie zaczęto wykorzystywać jako budynki mieszkalne a styl industrialny zyskał swoich wiernych fanów. Był on ciekawą alternatywą dla pełnych przepychu i mnóstwa dodatków ówczesnych wnętrz. Stanowił też swojego rodzaju odmianę i odskocznię od tego co znano do tej pory.

Popularność stylu loftowego

Styl loftowy lub industrialny doskonale przyjął się na przykład w restauracjach czy galeriach. Użytkowników takich lokali nie dziwi już zatem fakt, że instalacja wentylacyjna jest niezabudowana a kable od lamp wiszą sobie frywolnie. Jednak styl ten znalazł zastosowanie nie tylko w budynkach użyteczności publicznej – świetnie odnajduje się także we wnętrzach naszych mieszkań.

Styl loftowy w małym mieszkaniu

Zdecydowana mniejszość ludzi mieszka w starych budynkach zaadoptowanych na mieszkanie, których to wnętrza doskonale prezentują się w stylu loftowym. Większość przeciętnych zjadaczy chleba w naszym kraju ma mieszkanie w budownictwie pokomunistycznym lub w nowym bloku deweloperskim. Czy takie „standardowe” wnętrza można także zaaranżować w pięknym stylu industrialnym? Jak najbardziej tak. Oczywiście wiadomo, że styl ten musiał się dopasować do naszych mniejszych i przystosować do bardziej nowoczesnych wnętrz, ale poradził z tym sobie znakomicie. Jak styl industrialny może odnaleźć się także w Twoim wnętrzu?

Meble industrialne

Jednym z głównych elementów wyposażenia wnętrza są meble. Potrzebujemy stołu i regałów w salonie i jadalni, a łózka, szafek i szafy na ubrania w sypialni. Z pewnością zgodzicie się, że dobrze dobrane meble robią „robotę”. Jeśli więc kochasz styl industrialny i chcesz w takim charakterze urządzić swoje mieszkanie to na początek odpowiednio wybierz meble. Meble na nóżkach to odpowiedni kierunek poszukiwań. Takie meble są bardziej lekkie i dają poczucie przestrzeni w mieszkaniu. Dodatkowo warto poszukać mebli z metalowymi elementami. Może to być cała konstrukcja metalowa a półeczki drewniane lub tylko nóżki i uchwyty. Bez względu na twój wybór czarne metalowe elementy podkreślą industrialny charakter mebli. Jednym z wiodących na rynku polskim producentów takich mebli jest Egen Platforma Mebli. Oferuje oryginalne i bardzo ciekawe meble industrialne dostępne w wielu dekorach i wykonane z wysokiej jakości, trwałych materiałów. Zachęcamy do sprawdzenia.

Stolik industrialny.

Dodatki w stylu lotowym

Ponieważ styl loftowy trochę ewoluował śmiało możemy pozwolić sobie na bardziej ciepłe dodatki do takiego wnętrza. Piękne welurowe zasłony, poduszki na kanapie lub dywan na podłodze mogą naprawdę dobrze zagrać we wnętrzu lofotwym, należy tylko skupić się na dopasowaniu wzoru, struktury i koloru tkanin do charakteru pomieszczenia. Oczywiście obowiązkowym must have są elementy betonowe, ceglane lub metalowe, a także kolory takie jak czarny, szary czy brązowy. Takie chłodne elementy świetnie współgrają z ciepłymi dodatkami i razem tworzą spójne wnętrze.

Styl industrialny, jak widać dobrze się miewa i doskonale zadomowił się we wnętrzach naszych mieszkań.

Rekuperacja i pompa ciepła – skuteczny sposób na oszczędne ogrzewanie

0
rekuperacja i pompa ciepla

W budownictwie jednorodzinnym sporo uwagi przykłada się do energooszczędnych instalacji grzewczych. Jeśli potrzebujesz nieco informacji na ten temat, serdecznie zapraszamy do lektury naszego dzisiejszego artykułu.

W dobie niepewności na rynkach surowców kopalnych od lat coraz więcej mówiło się o potrzebie wykorzystywania w ogrzewaniu odnawialnych źródeł energii. Chociaż w ostatnich latach kładziono raczej nacisk na ochronę środowiska oraz otaczającego nas powietrza, to obecnie na pierwszy plan wysunęły się kwestie czysto ekonomiczne. Szczególnie wysokie okazują się obecnie ceny węgla oraz gazu ziemnego, a przecież większość domów w Polsce jest ogrzewane z użyciem tych surowców. Pewną alternatywą dla węgla jest drewno opałowe, ale oczywiście ceny również tego surowca drastycznie poszły w górę. Osoby, które już kilka lat temu zainwestowały w odnawialne źródła energii, w obecnych czasach zapewne mają ogromny powód do zadowolenia. Aktualne ceny opału oznaczają dla takich osób dużo szybszy zwrot z inwestycji. Niektórzy zadają sobie pytanie typu: Czy faktycznie rekuperacja daje tak znakomite efekty? Czy pompy ciepła to na pewno dobre rozwiązanie? Czy nie psuje się zbyt często, przez co koszt eksploatacji i tak jest bardzo wysoki? Na pytania te postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Jak działa rekuperacja

Każdy budynek musi być wyposażony w sprawnie funkcjonującą wentylację. Cyrkulacja powietrza w mieszkaniu jest nieodzowna, aby można było w nim komfortowo żyć. Brak odpowiedniej klimatyzacji skutkuje wilgocią, która stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju najróżniejszych bakterii, wirusów oraz pleśni i grzybów. Wymiana powietrza we wnętrzu domu umożliwia również prawidłowe natlenienie powietrza. Niestety typowe systemy wentylacyjne generują bardzo duże straty energii cieplnej. Dzieje się tak dlatego, gdyż usuwane powietrze z budynku zawiera w sobie energię cieplną. Za każdym razem, gdy następuje cyrkulacja powietrza, instalacja grzewcza musi podgrzewać napływające do budynku chłodne powietrze. Na szczęście odkryto systemy rekuperacji, czyli odzysku ciepła. Instalacja rekuperacji jest zaprojektowana tak, aby można było wielokrotnie wykorzystywać energię cieplną zmagazynowaną w powietrzu w mieszkaniu. Podczas usuwania powietrza z budynku następuje oddanie energii cieplnej w kierunku powietrza napływającego. Dzięki temu do wnętrza mieszkania nie dociera już chłodne powietrze, jest ono wstępnie podgrzane, dzięki czemu instalacja grzewcza ma mniej pracy. Jak czytamy w serwisie rekuperatory-ask.pl sprawnie funkcjonująca instalacja rekuperacji pozwala nawet na kilkudziesięcioprocentowe oszczędności w ogrzewaniu. A koszt zakupu oraz montażu takiego systemu w domu o powierzchni nieco ponad 100m2 oscyluje w granicach od 10 do 15 tys. złotych. Jak na tak duże korzyści nie jest to aż tak wielki wydatek.

System rekuperacji można uwzględnić zarówno w nowobudowanym budynku jak też w już istniejącym domu jednorodzinnym. Oczywiście najkorzystniej jest wdrożyć ten system jeszcze na etapie powstawania projektu instalacji budowlanych. Dzięki temu system może pracować optymalnie, a podczas planowania całego domu, można wtedy ograniczyć nieco wydatki na instalację grzewczą, ponieważ rekuperacja znacząco obniża zapotrzebowanie energetyczne budynku. Można zaplanować mniej grzejników oraz zmniejszyć liczbę obwodów grzejnych w ogrzewaniu podłogowym. Na sprawność energetyczną rekuperacji ma jednak duży wpływ jakość wykonania, między innymi chociażby jakość zastosowanej izolacji kanałów wentylacyjnych. Z tego względu do montażu rekuperacji warto zatrudnić rzetelną firmę, która faktycznie profesjonalnie wykona całą instalację.

Wentylacja mechaniczna Tanie Reku
Wentylacja mechaniczna, źródło: Taniereku.pl.

Pompa ciepła – korzystaj z darmowej odnawialnej energii

O ile w ostatnich latach pompy ciepła stawały się coraz bardziej popularne, o tyle w obecnych czasach technologia ta przeżywa prawdziwy bum. Chociaż ceny tych urządzeń nie są niskie, to jednak szczególnie w tych niepewnych czasach, warto jest w jak najmniejszym stopniu być uzależnionym od dostaw opału. A solidna pompa ciepła sprawia, że stajemy się pod tym względem praktycznie niezależni. Szczególnie niezawodne pod tym względem są gruntowe pompy ciepła, które transportują energię cieplną do mieszkania z gruntu. Czy faktycznie w ziemi jest aż tyle energii cieplnej? Jak najbardziej! Jeśli nie wierzysz, możesz przeprowadzić prosty eksperyment. Wystarczy podczas siarczystych mrozów wykopać dół na głębokość powyżej metra. O ile w pierwszych partiach ziemia jest zamarznięta, o tyle im głębiej kopiemy, temperatura staje się wyższa. W naszym kraju, ujemne temperatury zazwyczaj nie docierają niżej niż 1m głębokości. Pompa ciepła pozwala wykorzystać to ciepło zgromadzone w gruncie. Jak sama nawet nazwa wskazuje pompa tłoczy energię z gruntu, wprost do naszego mieszkania zasilając instalację grzewczą. Jedynym kosztem pracy pompy ciepła jest potrzebna do jej zasilania energia elektryczna.

Posiadanie w swoim domu biwalentnego systemu energooszczędnego opartego na pompie ciepła i rekuperacji pozwala na ograniczenie kosztów ogrzewania do niezbędnego minimum. Chociaż dla wielu inwestorów istotny jest również fakt uniezależnienia się od wahań na światowych rynkach surowców energetycznych.

Jak przygotować wartościowy list motywacyjny?

0
wzór listu motywacyjnego

Dołączenie listu motywacyjnego do jakiegokolwiek ogłoszenia o pracę to zawsze dobry pomysł. W większości przypadków ten list nie jest wcale wymagany, ale mimo wszystko nawet wtedy warto go dodać i w tak prosty sposób zdecydowanie zwiększyć swoje szanse na pokonanie konkurencji i wyróżnienie się w tłumie niezliczonej ilości kandydatów. Wzór ze strony www.aplikuj.pl/cv/wzory-listow-motywacyjnych/ pomoże w szybkim przygotowaniu tego dokumentu. W przypadku gdy natomiast w ogłoszeniu pojawia się jasna informacja, że list motywacyjny jest wymagany, absolutnie trzeba go załączyć i trzeba postarać się o to, by jak najlepiej się on prezentował, skoro będzie on brany pod uwagę przy zapraszaniu potencjalnych kandydatów na rozmowy.

List motywacyjny musi mieć właściwą dla siebie formę. Nie można go stworzyć ot tak, dosłownie na kolanie, próbując przelać na papier to, co akurat będzie się mieć w głowie. Piękny styl i wysublimowane słownictwo wcale nie są tu do niczego potrzebne. Liczy się ogólny przekaz, ale też i zgodność z pewnymi odgórnie ustalonymi wymaganiami, które określają, jak taki list powinien mniej więcej wyglądać, czyli jaką ma mieć długość, jakie informacje ma zawierać oraz jak ma zostać podzielony i ułożony. Jeżeli nie chce się tego wszystkiego samemu sprawdzać, wystarczy sięgnąć po podstawowy wzór listu motywacyjnego i zacząć go samemu uzupełniać.

Wzór listu motywacyjnego

Wzór powinien pochodzić ze sprawdzonej i wiarygodnej strony internetowej. Należy bowiem uważać na takie szablony, które pomimo iż zostały udostępnione w sieci i prawdopodobnie zostały już wykorzystane przez licznych kandydatów, nie są przygotowane zgodnie z konkretnymi wymaganiami i przez to mogą zostać źle odebrane czy to przez pracodawców, czy to przez rekruterów – ogólnie rzecz biorąc przez te osoby, które będą odpowiedzialne za sprawdzenie listów.

Przeczytaj też: https://infostrow.pl/praca/szukasz-nowej-pracy-zobacz-co-powinien-zawierac-list-motywacyjny/cid,88660,a

W liście należy uwzględnić informację na temat tego, gdzie dokładnie znalazło się konkretną ofertę pracy. Nazwa sugeruje też, aby podać przyczyny motywacji do zdobycia posady. Kandydat powinien pokazać swoją gotowość do efektywnego działania i prawdziwą naturalną chęć do rozwijania się w obrębie konkretnej działalności, na konkretnie wybranym stanowisku. Ponadto dobrze by było na tym etapie zawrzeć w liście pewne informacje, które będą dowodem na to, że ma się pewną wiedzę na temat struktury działania firmy, jej głównych wartości czy też celów na przyszłość. Wzory listów motywacyjnych zazwyczaj podpowiadają, jak takie informacje przemycić, by wyglądały one naturalnie, a mimo wszystko oddziaływały w korzystny dla kandydata sposób.

Polisolokaty – jak odzyskać pieniądze?

0
Polisolokaty

Mieli dużo zarobić, a stracili… Polisolokaty, czyli polisy ubezpieczeniowe zintegrowane z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, miały być dla klientów szansą na uzyskanie zysków wyższych niż te osiągane na zwykłych lokatach ze względu na dodatkowe wpływy z inwestycji. W praktyce okazało się jednak, że wynikająca z umowy ubezpieczenia opłata likwidacyjna uczyniła całe przedsięwzięcie kompletnie nieopłacalnym. Ostatnio jednak sporo mówi się o odzyskaniu środków z opłaty likwidacyjnej. Jak to zrobić?

1. Polisolokaty – na czym polega problem?

2. Czym jest opłata likwidacyjna?

3. Skuteczna likwidacja i zwrot pieniędzy z polisolokaty

Swego czasu polisolokaty miały w swojej ofercie większość instytucji finansowych. Szczególną popularność zyskały po zmianie przepisów, ograniczającej zysk z kont oszczędnościowych z jednodniową kapitalizacją.

Polisolokaty – na czym polega problem?

Produkt potocznie nazywany polisolokatą to tak naprawdę umowa ubezpieczenia na życie i dożycie z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym. Istotą umowy ubezpieczenia była w tym przypadku konieczność regularnego opłacania składek w określonej wysokości, a jednocześnie długofalowy horyzont inwestycyjny i wysokość sumy ubezpieczenia powiązana z aktualną wartością umowy.

Brzmiało dobrze, jednak w praktyce okazało się, że w umowie ubezpieczenia przewidziano wysokie opłaty za zarządzanie polisą pobierane przez towarzystwa ubezpieczeniowe, niezależne od osiąganego wyniku, oraz bardzo wysokie koszty rezygnacji z umowy. Ochrona ubezpieczeniowa nie była przy tym imponująca. Ponadto klient nie miał możliwości skorzystania choćby z części odłożonych pieniędzy w awaryjnych sytuacjach, zaś doradcy nie informowali o sporym ryzyku inwestycyjnym związanym z lokowaniem pieniędzy w fundusze, o opłatach likwidacyjnych, kosztach i kryteriach doboru aktywów.

Czym jest opłata likwidacyjna?

Wiele kontrowersji wzbudzała kwestia opłat likwidacyjnych wynikających z umów ubezpieczenia na życie i dożycie. Czym one są? Wyjaśnimy tu najważniejsze kwestie – więcej szczegółów znajdziesz na https://oplatylikwidacyjne24.pl/. Warto dodać, że umowy – oprócz opłat likwidacyjnych – wskazywały także inne ukryte koszty, w tym wartość wykupu czy opłaty dystrybucyjne.

To właśnie opłata likwidacyjna, jak uznał Rzecznik Finansowy, w istotny sposób naruszała interes konsumenta. Uznano ją nawet za swoistą sankcję – karę umowną pobieraną w przypadku przedterminowego rozwiązania umowy, nie mającą nic wspólnego z faktycznym pokryciem kosztów rozwiązania umowy. Ze względu na opłatę likwidacyjną klient mógł stracić nawet całość wpłaconych na polisolokatę pieniędzy.

W sprawie opłaty likwidacyjnej wypowiadał się także UOKIK, który – na mocy zawartych porozumień – doprowadził do istotnego obniżenia wysokości opłat likwidacyjnych. Jest to jednak rozwiązanie pośrednie, a odzyskanie wszystkich pieniędzy umożliwia droga sądowa.

Skuteczna likwidacja i zwrot pieniędzy z polisolokaty

Pieniądze z polisolokat można próbować odzyskać na własną rękę, zawierając ugodę, na drodze pozwu zbiorowego lub wkraczając indywidualnie na drogę sądową.

Pierwszym krokiem do odzyskania pieniędzy jest rezygnacja z umowy ubezpieczenia, czyli złożenie wniosku o wykup polisy. Na tej podstawie towarzystwo ubezpieczeniowe dokona wyceny jednostek i wykupu polisy, potrącając jednocześnie wspomnianą opłatę likwidacyjną. Teraz można przystąpić już do złożenia pozwu i dążenia do uzyskania wyroku sądowego.

Zwrot pobranych opłat likwidacyjnych jest możliwy pod warunkiem, że w umowie znajdowały się niezgodne z prawem zapisy.

Co sprawdzić przed podpisaniem umowy najmu mieszkania?

0
Co sprawdzić przed podpisaniem umowy najmu mieszkania

Wynajem mieszkania to często decyzja, którą będziemy odczuwać przez cały czas trwania umowy. Dobrze jest więc, żeby była ona podjęta na spokojnie, przemyślana i rozsądna.

Decyzja o zakupie mieszkania

Wydaje się, że dopięcie wszystkich szczegółów przy podpisywaniu umowy o wynajem mieszkania nie jest tak istotne jak podczas zakupu mieszkania na własność. To prawda, że decydując się na kupno nieruchomości jesteśmy dużo bardziej ostrożniejsi, więcej czasu poświęcamy na analizę oferty i umowy. Szczególnie jeśli nabywamy nieruchomość od osoby prywatnej, to zwraca się uwagę na to, żeby nic nam nie umknęło. Troszkę spokojniej podchodzimy do zakupu mieszkania przez biuro nieruchomości lub bezpośrednio u dewelopera, na przykład w firmie omegabuildings z Wrocławia. Jeśli mamy znajomych, którzy już kupowali u danego dewelopera, to z mniejszym stresem podpisujemy umowę kupna – sprzedaży. Im więcej pomyślnie zakończonych inwestycji takiego dewelopera, tym większa pewność, że nasze pieniądze przeznaczyliśmy na zakup czegoś, z czego będziemy zadowoleni. Najbardziej ryzykowne jest nawiązywanie współpracy z nieznanymi firmami, które nie działają długo na rynku. Przed podpisaniem umowy kupna – sprzedaży konieczne jest wyśledzenie opinii o danym sprzedawcy mieszkań. W wypadku zakupu mieszkania bezpośrednio od osoby prywatnej, niestety nie jest to możliwe.

A co warto sprawdzić zanim podpiszemy umowę najmu mieszkania?

Przede wszystkim, zanim podpisze się umowę najmu, to konieczne są oględziny mieszkania. Nierozsądne byłoby podpisanie wcześniej umowy, tym bardziej, że przy wynajmie mieszkania, właściciel najczęściej wymaga uiszczenia wpłaty kaucji, która jest dosyć wysoką kwotą. Jeśli wiemy już w jakiej części miasta znajduje się mieszkanie, to warto zorientować się, jak wygląda komunikacja z resztą miasta, jak daleko będziemy mieć do szkoły, pracy, punktów usługowych, sklepów, galerii czy restauracji. Jeśli naszym środkiem transportu jest samochód, to dobrze doinformować się, czy mieszkanie ma przypisane miejsce parkingowe, czy jest tylko ogólnodostępny parking. Jeśli przemieszczamy się rowerem, to dobrze wcześniej dowiedzieć się, czy jest miejsce przechowywania rowerów, czy jest ono bezpieczne, czy właściciele mają klucz do owej przechowalni. Jeśli zależy nam na poczuciu bezpieczeństwa, to można także sprawdzić jakość drzwi zewnętrznych do klatki schodowej, czy się zamykają, czy domofon jest sprawny. W samym mieszkaniu jest więcej szczegółów, którym należy się przyjrzeć, a nie wszystkie są widoczne „gołym okiem”. Na pierwszy rzut oka widać, czy meble, regały, wieszaki, szafy lub armatura są dobrze zamocowane i stabilne. Jeśli do wyposażenia należy łóżko, to dobrze jest sprawdzić, czy jest ono nadające się do użytkowania. Jeśli zrobimy to przed podpisaniem umowy, to możemy ewentualnie domówić się z właścicielami o ewentualną zmianę mebli lub obniżenie kwoty wynajmu. Dobrym posunięciem jest także sprawdzenie sprzętu AGD, takiego jak pralka, lodówka, zmywarka lub piekarnik. Tego typu urządzenia, jeśli nie były długo używane wymagają przetestowania, ponieważ trzeba sprawdzić czy działają, czy nie przeciekają, czy nie są zapleśniałe. Kolejną sprawą, którą warto sprawdzić, czy działa, jest instalacja elektryczna. Może się okazać, że po włączeniu paru sprzętów i światła, może następować odcięcie prądu. Jest to bardzo uciążliwe podczas codziennego korzystania ze sprzętów elektronicznych. Warto więc wynająć mieszkanie ze sprawną instalacją elektryczną. Kolejnym czynnikiem generującym niepotrzebne koszty może być niesprawny, przeciekający kran. Jeśli odkryjemy tego typu nieprawidłowości przed wprowadzeniem się, to możemy oczekiwać naprawy po stronie właściciela mieszkania. W zależności od umowy, może się okazać, że gdybyśmy się wprowadzili, to wszelkiego rodzaju naprawy usterek, będą leżały po naszej stronie. Koszty eksploatacyjne mieszkania są coraz wyższe, dobrze jest więc upewnić się, czy grzejniki są sprawne, czy okna i drzwi są wystarczająco szczelne.

Wynajem mieszkania w nowym budownictwie

Ogromną różnicą jest wynajęcie mieszkania w nowej zabudowie u prywatnego właściciela, przez agencję nieruchomościami lub u dewelopera, takiego jak kimorent, a wynajem w starej, zniszczonej kamienicy. Nowe osiedla mają zastosowane nowe instalacje, dobrej jakości okna, drzwi. Stare budownictwo nie zawsze ma wyremontowane mieszkania, a jeśli nawet ma, to instalacje, takie jak na przykład instalacja elektryczna, hydrauliczna jest wymieniona ewentualnie tylko w konkretnym mieszkaniu, a nie w całym budynku. W razie poważniejszej awarii, generuje to problemy u wszystkich mieszkańców kamienicy. Jedynym kuszącym czynnikiem wpływającym na wybór starej kamienicy zamiast nowego osiedla, może być korzystniejsza cena wynajmu. Nie zawsze jednak wynajem mieszkania na nowym osiedlu jest droższy niż w starej zabudowie. Zawsze warto przeanalizować więcej ofert.

Podpisując umowę najmu mieszkania na jakiś czas związujemy się z właścicielem mieszkania. Zanim więc podpiszemy ten zobowiązujący dwie strony dokument, dobrze jest szczegółowo dokonać oględzin mieszkania, a potem skrupulatnie zapoznać się z treścią umowy, którą podpisujemy.

Niespodzianka dla kolekcjonera – moneta na prezent

0
Moneta na prezent

Kolekcjonować można różne przedmioty. Obiekty tego hobby mogą zaskakiwać, ale najczęściej ludzie kolekcjonują znaczki lub monety. Prawdziwych pasjonatów zbierania monet nie brakuje. Łatwo takiej osobie zorganizować prezent na imieniny czy inną uroczystość. Monety kolekcjonerskie to prawdziwe perełki, często edycje limitowane, więc cieszą podwójnie. Moneta na prezent to świetny pomysł i warto kupić ją zarówno komuś, kto już kocha numizmatykę albo spróbować rozbudzić w kimś tę pasję właśnie poprzez kreatywny prezent.

Gdzie kupić monety na prezent?

Jeśli jesteś osobą, która nie do końca wie, gdzie można kupić monety na prezent, to skorzystaj z tego, co oferuje sklep numizmatyczny. Większość sklepów przeniosła częściowo swoją działalność do sieci, sklepy z monetami także. Dlatego sklep numizmatyczny dostępny przez internet ma w ofercie naprawdę szeroki wybór monet. Nie obawiaj się, że zostaniesz oszukany. Monety, medale i inne cenne rzeczy są dokładnie opisane i właściwie wycenione. Co więcej – posiadają certyfikat, dzięki czemu autentyczność towarów jest udokumentowana. Możesz wybierać spośród monet złotych, srebrnych, platynowych i wielu, wielu innych. Na pewno znajdziesz coś dla siebie (i bliskich). Sklep numizmatyczny to prawdziwy raj dla kolekcjonerów i pasjonatów unikalnych monet. Daje gwarancję, że zakupione produkty są najwyższej jakości. Rozwijanie pasji nigdy nie było prostsze, a moneta na prezent to jak najbardziej trafiony pomysł na niewielki, ale cenny upominek.

Sklep numizmatyczny – co ma w ofercie?

Dobry sklep numizmatyczny oferuje różnorodne monety oraz akcesoria (albumy, lupy, szczypce). Daje gwarancję oryginalności zakupionych produktów. Wszystkie oferowane przez sklep numizmatyczny monety są wykonane z materiałów z legalnego źródła, nie są podrabiane, a w całym kraju dostępna jest określona liczba sztuk. Niektóre z nich to prawdziwe unikaty! Znajdzie się coś dla fanów historii, jak i osób, które cenią postaci związane z religią chrześcijańską. Ciekawą propozycją są monety wyemitowane w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia. Jeśli moneta na prezent ma być w miarę uniwersalna, zastanów się nad kartką urodzinową, ozdobioną złotą monetą (ze złota próby 999). Takich monet jest naprawdę niewiele na świecie, a obdarowana osoba na pewno poczucie się totalnie wyjątkowa, gdy dostanie taki upominek zamiast tradycyjnej pocztówki urodzinowej. Takiej z pewnością nie wyrzuci przed kolejnymi urodzinami, co niestety zdarza się, gdy kupujemy zwykłe kartki w sklepie papierniczym.

Inwestowanie w akcje – analiza techniczna czy fundamentalna?

0
Inwestowanie w akcje

Akcje uchodzą za jeden z bezpieczniejszych instrumentów pozwalających inwestować posiadane środki. Inwestorzy posiadający akcje w swoim portfelu inwestycyjnym nie muszą podejmować decyzji o ich sprzedaży, kierując się intuicją – mogą korzystać z wielu narzędzi, w tym analizy technicznej i fundamentalnej. Która z nich sprawdza się lepiej?

Przeczytaj też