W poszukiwaniu dobrej pracy

Kiedy w życiu przychodzi czas na podjęcie pierwszej pracy, albo zmianę dotychczasowej to stajemy przed koniecznością szukania swojego nowego miejsca zatrudnienia.

Liczne oferty pracy dają nam możliwość wyboru. Nie oznacza to jednak, że znajdziemy wśród nich pracę na miarę naszych oczekiwań. Czasami możemy trafić na atrakcyjne ogłoszenie o poszukiwaniu nowych pracowników w firmie o ugruntowanej pozycji na rynku, która oferuje szereg różnych benefitów. Dopiero w trakcie rozmowy rekrutacyjnej okazuje się, iż ogłoszenie, a rzeczywistość nie pokrywają się ze sobą, a my mamy poczucie straconego czasu. Chcemy przecież, aby praca, której szukamy spełniła nasze oczekiwania i nie okazała się przykrym epizodem w naszym życiu.

Tak więc jak znaleźć dobrą pracę i uniknąć rozczarowań? Przede wszystkim jasno musimy określić swoje oczekiwania odnośnie przyszłego miejsca zatrudnienia, a także starannie przeglądać oferty pracy i koncentrować się na tych zgodnych z naszymi preferencjami. Nie ma sensu odpowiadać na wszystkie ogłoszenia, gdyż stanowi to stratę czasu. Dokładnie przeanalizujmy jakie wymagania ma przyszły pracodawca, czy jesteśmy w stanie je spełnić? Ponadto skoncentrujmy się także na opiniach o potencjalnym, przyszłym miejscu pracy. Duża ilość negatywnych opinii powinna sprawić, że zapali się nam w głowie czerwone światło. Również częsta rotacja pracowników może oznaczać, że warunki zatrudnienia nie są odpowiednie. Jak wiadomo zadowolony pracownik nie będzie szybko rezygnować z dotychczasowej pracy, a niezadowolony będzie próbował jak najszybciej zmienić miejsce zatrudniania. Jeśli mamy znajomych w firmie, do której aplikujemy, to warto zasięgnąć ich opinii, będzie to lepsze źródło informacji niż wpis anonimowej osoby.

Kiedy po przeanalizowaniu wszystkiego „za” i „przeciw” zdecydujemy się odpowiedzieć na ogłoszenie, złożymy swoje dokumenty i zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną to musimy się do niej stosownie przygotować. Warto skorzystać z internetu, aby poznać profil działalności danej firmy. Nasza wiedza o firmie postawi nas w pozytywnym świetle podczas rozmowy rekrutacyjnej. Pamiętajmy jednak, aby nie sprawiać wrażenia uległego kandydata do pracy, który odpowiada tylko na pytania, ale również samemu je zadawać. To jest ten moment, aby dowiedzieć się jak najwięcej o swoich obowiązkach i przede wszystkim o warunkach zatrudnienia.

Nie zawsze jednak rozmowa kwalifikacyjna oznacza, że zatrudnienia otrzymamy, ale kiedy padnie taka propozycja, aby niemal od razu podjąć pracę, to decyzji nie podejmujmy pod wpływem chwili. Zastanówmy się czy faktycznie nowe miejsce pracy spełni nasze oczekiwania. Musimy w końcu znać swoją wartość, co zrozumie każda firma, która szanuje swoich pracowników, a nie traktuje ich przedmiotowo.

Dobra miejsce pracy dla nas to takie, gdzie czujemy, że jesteśmy szanowani, docenienie, a wstając rano z radością idziemy do firmy, aby wykonywać swoje obowiązki, czując, że to był dobry wybór i nie jesteśmy tylko przedmiotem, ale kimś, kto jest firmie potrzebny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here