A może druk fleksograficzny

Obecnie do dyspozycji mamy wiele technik druku, ale na tle ich wszystkich wyróżnia się mocno fleksografia. Wynika to w dużej mierze z jej uniwersalności, ekonomii i wszechstronności. Coraz więcej branż decyduje się na wykorzystanie druku fleskograficznego, na czele z opakowaniową.

Technika druku o wielu możliwościach

Większość z nas kojarzy druk z płaską powierzchnią, ale w przypadku fleksografii można mówić o dużo większych możliwościach. Ta innowacyjna technologia pozwala na stworzenie druku wypukłego, co w przypadku opakowań spożywczych czy kosmetycznych sprawdza się rewelacyjnie. To samo dotyczy szyldów reklamowych. Po druk fleksograficzny sięga obecnie wiele branż, gdyż pozwala on na zadrukowanie każdego materiału. Jest tylko jeden warunek – musi on przejść przez maszynę zwojową.

Fleksograficzny druk można nakładać bezpośrednio na powierzchnię papierową, tekturową, folię i szereg innych rodzajów tworzyw sztucznych. Na tym jednak nie koniec, możliwości jest dużo więcej. Fleksografia wykorzystywana jest nawet w przypadku branży tekstylnej, gdyż można stworzyć za jej pomocą napisy czy grafiki na ubraniach, torbach materiałowych itd.

To warto wiedzieć na temat druku fleskograficznego?

We fleksografii sięga się po szybkoschnące farby, które cechują się ciekłością i niskim poziomem lepkości. Mówić można przede wszystkim o tych na bazie wody, ale stosuje się też te zawierające rozpuszczalniki.

W przypadku tych ostatnich ważne jest to, aby były one utwardzone światłem UV. Wykorzystanie atramentów wodnych przekłada się na ekologię, mniejszą szkodliwość dla środowiska naturalnego.

Druk fleksograficzny – jakie są największe zalety?

Technologia druku fleksograficznego odbywa się przy wykorzystaniu specjalnych form, a mianowicie elastycznych płyt, które początkowo były wykonane z kauczuku. Obecnie zastąpiono go fotopolimerem. Innowacyjność tej metody wynika w dużej mierze z relatywnie szybkiej prędkości drukowania, mogącej wynosić do nawet dziesięciu metrów na sekundę, co w dużym stopniu przyspiesza produkcję i obniża związane z nią koszty.

Fleksografia ceniona jest za wysoką jakość wydruków przy zachowaniu przystępnej ceny. Można mówić o mniejszych kosztach w porównaniu z klasycznymi metodami typu offset. Plusami są także szybkie przygotowanie do druku, możliwość drukowania w krótkich seriach i na wielu rodzajach powierzchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here