Co sprawdzić przed podpisaniem umowy najmu mieszkania

Wynajem mieszkania to często decyzja, którą będziemy odczuwać przez cały czas trwania umowy. Dobrze jest więc, żeby była ona podjęta na spokojnie, przemyślana i rozsądna.

Decyzja o zakupie mieszkania

Wydaje się, że dopięcie wszystkich szczegółów przy podpisywaniu umowy o wynajem mieszkania nie jest tak istotne jak podczas zakupu mieszkania na własność. To prawda, że decydując się na kupno nieruchomości jesteśmy dużo bardziej ostrożniejsi, więcej czasu poświęcamy na analizę oferty i umowy. Szczególnie jeśli nabywamy nieruchomość od osoby prywatnej, to zwraca się uwagę na to, żeby nic nam nie umknęło. Troszkę spokojniej podchodzimy do zakupu mieszkania przez biuro nieruchomości lub bezpośrednio u dewelopera, na przykład w firmie omegabuildings z Wrocławia. Jeśli mamy znajomych, którzy już kupowali u danego dewelopera, to z mniejszym stresem podpisujemy umowę kupna – sprzedaży. Im więcej pomyślnie zakończonych inwestycji takiego dewelopera, tym większa pewność, że nasze pieniądze przeznaczyliśmy na zakup czegoś, z czego będziemy zadowoleni. Najbardziej ryzykowne jest nawiązywanie współpracy z nieznanymi firmami, które nie działają długo na rynku. Przed podpisaniem umowy kupna – sprzedaży konieczne jest wyśledzenie opinii o danym sprzedawcy mieszkań. W wypadku zakupu mieszkania bezpośrednio od osoby prywatnej, niestety nie jest to możliwe.

A co warto sprawdzić zanim podpiszemy umowę najmu mieszkania?

Przede wszystkim, zanim podpisze się umowę najmu, to konieczne są oględziny mieszkania. Nierozsądne byłoby podpisanie wcześniej umowy, tym bardziej, że przy wynajmie mieszkania, właściciel najczęściej wymaga uiszczenia wpłaty kaucji, która jest dosyć wysoką kwotą. Jeśli wiemy już w jakiej części miasta znajduje się mieszkanie, to warto zorientować się, jak wygląda komunikacja z resztą miasta, jak daleko będziemy mieć do szkoły, pracy, punktów usługowych, sklepów, galerii czy restauracji. Jeśli naszym środkiem transportu jest samochód, to dobrze doinformować się, czy mieszkanie ma przypisane miejsce parkingowe, czy jest tylko ogólnodostępny parking. Jeśli przemieszczamy się rowerem, to dobrze wcześniej dowiedzieć się, czy jest miejsce przechowywania rowerów, czy jest ono bezpieczne, czy właściciele mają klucz do owej przechowalni. Jeśli zależy nam na poczuciu bezpieczeństwa, to można także sprawdzić jakość drzwi zewnętrznych do klatki schodowej, czy się zamykają, czy domofon jest sprawny. W samym mieszkaniu jest więcej szczegółów, którym należy się przyjrzeć, a nie wszystkie są widoczne „gołym okiem”. Na pierwszy rzut oka widać, czy meble, regały, wieszaki, szafy lub armatura są dobrze zamocowane i stabilne. Jeśli do wyposażenia należy łóżko, to dobrze jest sprawdzić, czy jest ono nadające się do użytkowania. Jeśli zrobimy to przed podpisaniem umowy, to możemy ewentualnie domówić się z właścicielami o ewentualną zmianę mebli lub obniżenie kwoty wynajmu. Dobrym posunięciem jest także sprawdzenie sprzętu AGD, takiego jak pralka, lodówka, zmywarka lub piekarnik. Tego typu urządzenia, jeśli nie były długo używane wymagają przetestowania, ponieważ trzeba sprawdzić czy działają, czy nie przeciekają, czy nie są zapleśniałe. Kolejną sprawą, którą warto sprawdzić, czy działa, jest instalacja elektryczna. Może się okazać, że po włączeniu paru sprzętów i światła, może następować odcięcie prądu. Jest to bardzo uciążliwe podczas codziennego korzystania ze sprzętów elektronicznych. Warto więc wynająć mieszkanie ze sprawną instalacją elektryczną. Kolejnym czynnikiem generującym niepotrzebne koszty może być niesprawny, przeciekający kran. Jeśli odkryjemy tego typu nieprawidłowości przed wprowadzeniem się, to możemy oczekiwać naprawy po stronie właściciela mieszkania. W zależności od umowy, może się okazać, że gdybyśmy się wprowadzili, to wszelkiego rodzaju naprawy usterek, będą leżały po naszej stronie. Koszty eksploatacyjne mieszkania są coraz wyższe, dobrze jest więc upewnić się, czy grzejniki są sprawne, czy okna i drzwi są wystarczająco szczelne.

Wynajem mieszkania w nowym budownictwie

Ogromną różnicą jest wynajęcie mieszkania w nowej zabudowie u prywatnego właściciela, przez agencję nieruchomościami lub u dewelopera, takiego jak kimorent, a wynajem w starej, zniszczonej kamienicy. Nowe osiedla mają zastosowane nowe instalacje, dobrej jakości okna, drzwi. Stare budownictwo nie zawsze ma wyremontowane mieszkania, a jeśli nawet ma, to instalacje, takie jak na przykład instalacja elektryczna, hydrauliczna jest wymieniona ewentualnie tylko w konkretnym mieszkaniu, a nie w całym budynku. W razie poważniejszej awarii, generuje to problemy u wszystkich mieszkańców kamienicy. Jedynym kuszącym czynnikiem wpływającym na wybór starej kamienicy zamiast nowego osiedla, może być korzystniejsza cena wynajmu. Nie zawsze jednak wynajem mieszkania na nowym osiedlu jest droższy niż w starej zabudowie. Zawsze warto przeanalizować więcej ofert.

Podpisując umowę najmu mieszkania na jakiś czas związujemy się z właścicielem mieszkania. Zanim więc podpiszemy ten zobowiązujący dwie strony dokument, dobrze jest szczegółowo dokonać oględzin mieszkania, a potem skrupulatnie zapoznać się z treścią umowy, którą podpisujemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here