Jeżeli chcesz założyć firmę jednoosobową, powinieneś wiedzieć jakie dokumenty musisz zebrać oraz o co zadbać, a także co przygotować przed rejestracją przedsiębiorstwa. Przed tobą poważne decyzje takie jak wybór opodatkowania, wymyślenie nazwy firmy, oraz wiele innych. Przedstawimy Ci dzisiaj 4 pierwsze decyzję, które staną przed Tobą podczas założenia firmy jednoosobowej. Jesteś ciekawy? Koniecznie sprawdź!
Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/jak-zalozyc-firme-jednoosobowa/
1. Opodatkowanie firmy
Naturalnie rzecz biorąc nikt nie chcę płacić pieniędzy z górnej półki. Właśnie dlatego przemyśl swoją decyzję dotyczącą niektórych form rozliczenia. W momencie kiedy chcesz założyć jednoosobową firmę rozliczasz się tak samo jak w przypadku osoby fizycznej, czyli płacąc podatek od osób fizycznych PIT. W Twój wybór wchodzą opcje takie jak:
• Skala podatkowa 16% oraz 32%
• Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
• Karta podatnikowa
Jeżeli chodzi o punkt drugi, czyli ryczałt, będzie on możliwy jeżeli twój dochód przekracza 85528 zł kropka W innym wypadku będzie to podatek liniowy, 19% bez względu na ilość dochodu.
Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji najlepiej jest się skontaktować z księgową.
2. Kiedy zdecydować się na otwarcie firmy?
Rozpoczęcie działalności gospodarczej zaczyna się w chwili złożenia dokumentów fizycznych lub też przez internet. Od tego momentu, osoba zakładająca firmę staje się przedsiębiorca. Czy data ma jakieś znaczenie?
Są to powody osobiste takie jak zgromadzenie środków przygotowanie strony internetowej lub też pozyskiwanie dostawców. Istnieje jednak jeszcze jeden bardzo ważny aspekt. Jeżeli chcemy skorzystać z ulgi na start odcinek która przeznaczona jest dla początkujących przedsiębiorców, to termin pół roku bez opłacania składek na ZUS trwa od momentu:
• kolejnego miesiąca, jeżeli firma została zarejestrowana w środku miesiąca
• pierwszego dnia miesiąca jeżeli rejestracja nastąpiła nie wcześniej niż pierwszego dnia miesiąca
3. Kod PKD
Każdy rodzaj działalności posiada swój kod zwany kodem PKD, czyli w skrócie Polska Klasyfikacja Działalności. Wyszukiwarka takich kodów znajduje się na stronie rządowej dedykowanej przedsiębiorcom.
Nie w każdym przypadku jednak pozyskiwanie takiego kodu jest czystą formalnością. W niektórych sytuacjach po wyborze takiego kodu będziemy zobowiązani na przykład do zakupu kasy fiskalnej lub płacenia podatku od towarów i usług, czyli podatku VAT.
4. Nazwa firmy
Nazwa działalności to Twoja wizytówka. Warto jest w takim wypadku dobrze ją przemyśleć. Wiele osób zastanawia się czy lepiej wymyślić ciekawą nazwę czy też zostać przy imieniu i nazwisku.
Dużo zależy między innymi od tego w jakiej branży będziemy działać. Jeżeli chodzi o firmę transportową, to imię i nazwisko będzie odpowiednie. Jednak nie w każdej sytuacji będzie to dobry pomysł. Upewnij się czy twoja nazwa jest oryginalna i niepowtarzalna przez wpisanie jej w wyszukiwarkę.
Ostatnio czynnością która ci została jest zapisanie się do Centralnej Ewidencji i Informacji o działalności Gospodarczej. Rejestracja firmy jest bardzo prosta.
Zobacz też: http://blogbiszopa.pl/5-sekretow-na-zaoszczedzenie-pieniedzy/