samozatrudnienie - na czym polega?

Pod pojęciem samozatrudnienie kryje się prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, która jest wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Coraz więcej osób decyduje się na tę formę zatrudnienia, głównie wynika to z tego, że praca na etacie im nie odpowiada. Czują potrzebę stworzenia czegoś swojego. Jak to jest naprawdę z tą własną firmą?

Jakie korzyści płyną z samozatrudnienia?

Czemu warto wybrać samozatrudnienie? Istnieje kilka korzyści, do najczęściej wymienianych, należą:

  • wyższe zarobki – jeżeli mimo samozatrudnienia, wykonujemy usługi na zlecenie byłego pracodawcy, bardzo często jest tak, że to on proponuje nam lepsze warunki finansowe, niż te które mieliśmy pracują na umowę o pracę.
  • większa swoboda działania – będąc właścicielem swojej firmy, mamy możliwość samodzielnego decydowania o tym, ile pracujemy, jak wygląda nasz dzień i jakie są efekty pracy.
  • możliwość współpracy z kilkoma pracodawcami – osoba na własnej działaności, nie musi wykonywać zleceń tylko dla jednego pracodawcy, tak na dobrą sprawę, to ona wybiera osoby, z którymi będzie współpracować.
  • spełnienie zawodowe – w momencie, gdy przechodzimy na samozatrudnienie otwiera się przed nami szansa na spełnienie swoich marzeń.

Przeczytaj też: http://blogbiszopa.pl/co-jest-pomocne-w-poszukiwaniu-pracy/

Samozatrudnienie, a urlop i zwolnienie lekarskie

Gdy jesteśmy pracownikiem na etacie, chroni nas Kodeks Pracy. W sytuacji, gdy prowadzimy własną działalność gospodarczą nie mamy prawa, ani do płatnych urlopów, normalnego 8 godzinnego trybu pracy, czy płatnych nadgodzin. Właściciel nie ma zabezpieczenia w formie etatu.

W przypadku zwolnienia lekarskiego, będąc na samozatrudnieniu, również mamy do niego prawo. Wystarczy terminowo płacić składki na ubezpieczenie chorobowe, które są dobrowolne. Minus jest tylko taki, że podczas choroby, tracimy zlecenia, czyli nasze zarobki są niższe.

Czy samozatrudnienie jest korzystne?

Samozatrudnienie głównie jest wybierane, ze względu na lepsze finanse. W większości przypadków, jest to bardziej opłacalna opcja, niż praca na etacie. Gdy z kolei chcemy przejść na umowę b2b, należy dobrze przeanalizować swoją sytuację zawodową, jak i osobistą. Wtedy będziemy mieć pewność, czy własna działalność gospodarcza, to korzystne rozwiązanie.

Źródło: https://praca-enter.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here