Dlaczego warto mieć otwartą linię kredytową?

0
930

Czasami zdarzają się w naszym życiu wypadki, które wymagają od nas uruchomienia ekstra środków finansowych. Zepsuty samochód, niespodziewany remont w domu, czy nagłe sytuacja natury medycznej – to tylko przykłady takich zdarzeń. Dlatego też, każdy ekspert finansowy powie nam, że powinniśmy mieć zgromadzone pieniądze na niespodziewane wydatki. Często są one określane jako “poduszka finansowa”. Ale nie każdy takie zasoby finansowe posiada. Część z nas po prostu za mało zarabia, a jeszcze inni nie potrafią oszczędzać. Dlatego dla takich osób idealnym rozwiązaniem może okazać się otwarta linia kredytowa – pod warunkiem, że będzie ona wykorzystywana z głową.

Prawie każdy z nas posiada rachunek w banku. Wpływają tam pieniądze z naszych wypłat, rent czy emerytur. Prawie każdy bank w przypadku posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej, może też otworzyć nam linię kredytową, niejako przypisaną do tego rachunku. Na czym polega taka linia kredytowa? Jest to niejako pożyczka, podobna do debetu. Jednakże debet musimy “zniwelować” w ciągu 30 dni, a linia kredytowa może być otwarta nawet na 12 miesięcy. Uzyskanie takiej pożyczki jest stosunkowo łatwe. Zazwyczaj nawet nie musimy udokumentować naszych dochodów, gdyż bank ma “wgląd” do historii naszych wpływów na konto. Zwykle wysokość takiego limitu nie przekracza kwoty, która jest sumą naszych trzymiesięcznych dochodów, jednakże zależy to od banku i naszej sytuacji finansowe. Co ważne, prawie nigdy nie jest wymagane zabezpieczenie takiej pożyczki.

Największym atutem otwartej linii kredytowej jest to, że płacimy za nią odsetki tylko w momencie gdy z niej skorzystamy. Dla przykładu, jeśli bank przyzna nam limit w wysokości 5 000 zł, ale w danym miesiącu wcale z tych ekstra pieniędzy nie korzystamy – nie zapłacimy żadnych odsetek. Jeśli w jakimś miesiącu pożyczymy w ramach linii kredytowej 1 000 zł – bank naliczy odsetki właśnie od tego “tysiąca” a nie od całej kwoty jaką nam przyznał. Jest to więc idealne rozwiązanie na “niespodziewane wydatki”.

Musimy jednak pamiętać, że otwarta linia kredytowa może “zachwiać” naszą zdolnością kredytową. Nawet jeśli z niej nie korzystamy, to w momencie ubiegania się np o kredyt gotówkowy, będzie ona brana pod uwagę, gdy bank będzie ją nam wyliczał. Jednakże z drugiej strony, możemy dzięki niej budować naszą historię kredytową, co będzie miało pozytywny wpływ w czasie rozpatrywania naszych wniosków, na przykład starając się o kredyt na mieszkanie czy dom.

Więcej poradników znajdziesz na SOSKredyt.pl – dobrym forum kredytowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here