Czy zastanawiałeś się, ile drzew, wody i energii zużyto do produkcji Twoich wizytówek, ulotek lub plakatów? Jeśli nie, to czas to zmienić i dowiedzieć się, na czym polega i dlaczego warto poznać druk ekologiczny.

Dlaczego warto wybrać ekologiczny druk?

Aby wyprodukować pół tony papieru, należy wyciąć około 10 dorodnych drzew. Aby przetworzyć te drzewa na papier, trzeba zużyć niemal 15  tysięcy litrów wody. O zużywanej energii, wydzielanych gazach i ogromnej ilości odpadów – lepiej nie wspominać. A tusze drukarskie? Niektóre z nich mogą zawierać szereg toksycznych substancji – przez co nie tylko zaburzają ekosystem, ale też szkodzą zarówno pracownikom drukarni, jak i osobom, które mają kontakt z takimi wydrukami. Jednak nie musi tak być – możemy wybrać druk ekologiczny, ograniczyć zużycie papieru, a także wybierać odpowiedzialnych dostawców. Dzięki temu, nie tylko zadbamy o przyrodę, ale też obniżymy cenę produktu – czyli po prostu wybierzemy typowe win-win.

Ekologia w poligrafii

Drewno z zaufanego źródła. Ekologia w druku dotyczy szeregu elementów – od odpowiedzialnego wykorzystania surowca, przez pozyskiwanie go z zaufanych źródeł, aż do rozsądnego gospodarowania odpadami. Potwierdzeniem  pochodzenia surowca z miejsc zapewniających odpowiedzialną gospodarkę drzewną, jest międzynarodowy certyfikat FSC (od Forest Stewardship Council). Warto zawsze upewnić się, czy dany dostawca lub drukarnia posiada to oznaczenie.

Ekologiczny papier z odzysku. Ogromnym krokiem w stronę ochrony środowiska jest też wykorzystanie surowców wtórnych. Coraz więcej drukarni oferuje wydruki na ekologicznych papierach, pozyskanych właśnie z recyklingu. Przekłada się to nie tylko na wsparcie ekosystemu, ale też obniża cenę. Co ważne – ekologiczne papiery często są równie efektowne, jak te tradycyjne (a niekiedy nawet bardziej).

Ekologiczne tusze drukarskie. Poza samym papierem, w druku ekologicznym bardzo istotny jest dobór odpowiednich farb. Coraz więcej drukarń decyduje się na wprowadzenie do swojej oferty ekologicznych atramentów lateksowych. Mają one trwałość i zastosowanie zbliżone to farb solwentowych – są jednak znacznie bardziej przyjazne dla środowiska. Wydruki technologią lateksową nie wydzielają szkodliwych oparów i doskonale nadają się do zadruku obrazów, tapet i innych elementów dekoracji wnętrz. Ekologiczne tusze mogą być nanoszone zarówno na papier, jak i na inne nośniki – w tym tapety, folie, tablice, kartony lub tekstylia.

Dlaczego warto drukować ekologicznie?

  • Drukując ekologicznie, znacznie ograniczamy postępujące zanieczyszczenie środowiska naturalnego. To inwestycja w klimat i zdrowie zarówno nas, jak i przyszłych pokoleń.
  • Ekologiczne wydruki są też bezpieczniejsze dla naszego zdrowia – unikamy toksycznych oparów i zwiększamy bezpieczeństwo w naszym domu lub biurze.
  • Ekologia to też oszczędność – bo dzięki recyklingowi, często produkt finalny jest po prostu tańszy.
  • Jeśli prowadzisz firmę, pamiętaj, że Twoje decyzje stają się wizytówką firmy. Dbając o środowisko i świadomie wybierając materiały i dostawców – umacniasz wizerunek odpowiedzialnej i myślącej perspektywicznie firmy.
  • Ponadto – ekologia jest po prostu w modzie. Za dobrą modą warto podążać i na dobre wpleść ją w politykę swojej firmy. Poważna firma, poważnie podchodzi też do kwestii ekologii – to jest teraźniejszość i przyszłość, w którą już dziś opłaca się inwestować. Drukujmy więc rozsądnie, efektownie – ekologicznie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here