Najczęstszym powodem, dla którego odwiedzamy bank lub jego stronę internetową jest chęć otwarcia konta. Co wziąć pod uwagę wybierając usługi bankowe i w jakim banku?
Indywidualne wymagania wobec konta
Musimy sprecyzować w jaki sposób chcemy prowadzić obsługę rachunku. Czy wolimy tradycyjne rozwiązania i załatwianie wszystkich operacji finansowych w oddziale banku? Czy częściej dokonujemy transakcji samodzielnie (przez internet lub telefon)? Warto pamiętać, że rozwiązania te się nie wykluczają się. Praktycznie wszystkie banki oferują usługi bankowości elektronicznej jako dopełnienie tej tradycyjnej.
Odległość do placówki banku
Kiedy chcemy większość transakcji realizować w oddziale „naszego” banku ważne jest ile placówek jest w pobliżu naszego miejsca zamieszkania.
Istotna jest także informacja, w jakiej sieci bankomatów możemy wypłacać gotówkę. Czy możemy dokonywać bezpłatnych wypłat jedynie z bankomatów danego banku czy też jest możliwość wypłat w bankomatach innych banków?
Koszty obsługi konta
Ważną kwestią są opłaty (miesięczne), które wiążą się z prowadzeniem rachunku.
Istotne jest także znalezienie takiego konta bankowego, przy prowadzeniu którego opłaty za wykonane transakcje będą bardzo tanie lub darmowe.
Często konto nazywane jest darmowym, ale wiąże się to ze spełnieniem dodatkowych wymagań, np. musi wpływać na nie co miesiąc określona minimalna kwota.
Wysokość opłat za kartę
Warto dowiedzieć się, czy wydanie karty przypisanej do konta jest darmowe, czy też nie. A jeśli nie, to ile wynosi opłata? Kolejne pytanie to, czy co miesiąc pobierana jest opłata za posiadanie karty. A może jesteśmy z niej zwolnieni po zrealizowaniu określonej liczby transakcji? Warto się również dowiedzieć, czy za wpłatę i wypłatę gotówki z karty pobierane są dodatkowe opłaty, a jeśli tak, to w jakiej wysokości i od czego są uzależnione.
Usługi dodatkowe
Wiele banków zapewnia realizację usług dodatkowych w ramach prowadzonego konta. Możemy otrzymywać powiadomienia sms po zrealizowaniu transakcji czy przypominającego o terminie spłaty karty kredytowej.
Warto zwrócić uwagę, do jakich innych produktów finansowych mamy dostęp za pośrednictwem ROR-u (debet lub kredyt odnawialny, dodatkowe ubezpieczenie, możliwość inwestycji w lokaty, usługi domu maklerskiego, TFI lub fundusze emerytalne)
Warto zorientować się jakie są zabezpieczenia przypisane do konta, sposób weryfikacji, proces realizacji zleceń przelewów i dodawania odbiorców.
Dobre Praktyki Bankowe
Decydując się jaki bank wybrać warto wziąć pod uwagę opinie innych klientów danego banku na temat satysfakcji ze świadczonych usług oraz przestrzeganie przez bank zasad Dobrych Praktyk Bankowych.
W praktyce oznacza to pewność, że bank w relacjach ze swoimi klientami opiera się na zasadach zaufania publicznego i wszelkie zlecane mu czynności wykonuje z należytą starannością. Ww. zasady zobowiązują go również do tego, by zawsze doradzał klientom najlepsze z ich punktu widzenia rozwiązania (konieczność informowania o różnicach między poszczególnymi usługami z uwzględnieniem korzyści, jak również ryzyka).