Na co dzień większość osób nie zwraca uwagi na to, że na przykład w pralce czy w komputerze znajduje się masa łączeń, które spajają poszczególne części tych urządzeń. Śruby, kołki, kotwy, nity zrywalne, złącza ciesielskie, zawiasy czy podkładki to elementy złączne, które są niepozorne, ale odgrywają bardzo ważną rolę w wielu branżach przemysłowych i sektorach gospodarki.
Czym charakteryzują się elementy złączne?
Połączenie dwóch elementów ze sobą musi być wytrzymałe i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia czy działanie czynników atmosferycznych, a zatem śruby, wkręty, nity zrywalne czy kołki muszą mieć odpowiednią trwałość i parametry, które spowodują, że nawet bardzo duża konstrukcja będzie stabilna przez długie lata. Muszą być one wykonane z wysokiej jakości materiałów o określonych właściwościach, ale liczy się też precyzja ich wykonania.
Śruby – najpopularniejsze elementy złączne
W większości branż przemysłowych stosuje się śruby, które można znaleźć w różnych wielkościach, długościach, a także mogą być wykonane ze stali nierdzewnej czy nawet hartowanej. Niektóre z nich mają sześciokątny łeb, inne w ogóle nie mają łba, a jeszcze inne mają ucho. Ze względu na liczny wybór tego typu artykułów, można ich używać naprawdę w przeróżnych urządzeniach i maszynach, ale także znajdują zastosowanie podczas remontu, budowy mostów czy nawet przy produkcji okrętów.
Szukasz elementów mocujących do fotowoltaiki? Sprawdź ofertę dostępną na mafot.com
Śruby nierdzewne – kiedy warto je zastosować?
Wiele konstrukcji, maszyn czy urządzeń jest narażonych na działanie wilgoci lub szkodliwych substancji chemicznych i w takich przypadkach niezbędne jest zastosowanie śrub, które będą odporne na rdzę czy kwasy. Nie ma z tym problemu, bo oczywiście jest bardzo wiele tego typu artykułów, które mogą być stale narażone na działanie wody, wysokich temperatur czy nawet silnie żrących substancji. Śruby nierdzewne powszechnie stosuje się w budownictwie wodnym, w branży chemicznej, przy produkcji urządzeń AGD mających kontakt z wodą czy przy budowie mostów, a także w szeroko pojętym przemyśle ciężkim i lekkim.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru śrub?
Z racji tego, że producenci oferują szeroką gamę różnego rodzaju śrub, to należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru na ich przeznaczenie i parametry. Inne śruby przydadzą się do połączenia dwóch elementów metalowych, a inne będą potrzebne do powieszenia obrazu na ścianie czy podczas produkcji mebli. Bardzo ważne jest też, by wziąć pod uwagę klasę wytrzymałości, a więc odporność na uszkodzenia, rozciąganie czy działanie czynników zewnętrznych.
Artykuł został opracowany przy udziale specjalistów z firmy Stalmut.