Zarobki wysoko wykwalifikowanego agenta celnego osiągają 3 lub 4-krotność średniej krajowej. Praca agenta celnego to ogromna odpowiedzialność i stres, dlatego nie każdy nadaje się do tego zawodu. Jak wygląda praca agenta celnego? Jakie są jego zarobki?
Ile zarabia agent celny?
Agenci celni są najczęściej zatrudniani przez prywatne firmy, które zajmują się handlem zagranicznym. Praca celnika w takich miejscach jest na wagę złota. To on zajmuje się rozliczeniem podatkowym, ocleniem towarów i dba o każdy finansowy aspekt związany z przewozem towaru. Dzięki jego pracy, właściciele firmy transportowych czy logistycznych, nie muszą obawiać się o jakiekolwiek problemy z podatkami.
Jeżeli dopiero rozpocząłeś pracę na tym stanowisku, to świeżo po studiach możesz liczyć na 3 tysiące złotych wypłacanych na rękę. Wraz z przepracowanymi latami, pensja wzrasta to 5-6 tysięcy złotych netto.
Przedstawione zarobki agenta celnego to czysta statystyka. Wysokość pensji może znacznie wzrosnąć, dzięki dodatkowym umiejętnościom, takim jak znajomość dodatkowego języka obcego.
Agent celny – zawód deregulowany
Niegdyś zawód agenta celnego był regulowany państwowymi ustawami. Od maja 2014 roku nie podlega już żadnym regulacjom. Od tego czasu organizowane są liczne kursy i powstały nowe kierunki studiów, które kształcą przyszłych celników. Niezależnie od tego jaką drogę wybierzesz, będziesz musiał zaliczyć egzamin na celnika, które będzie potwierdzał Twoje umiejętności.
Przykładowe arkusze i opracowane odpowiedzi znajdziesz na stronie Odpowiedzi.com.pl.
O wpis na listę agentów celnych mogą ubiegać się osoby, które mają pełną zdolność do czynności prawnych, posiadają kwalifikacje lub/i doświadczenie do podjęcia pracy w zakresie obsługi celnej i nie zostały skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwa skarbowe.
Jakie są obowiązki agenta celnego?
Każdy agent celny umie rozpoznać potencjalnie niebezpieczne lub nielegalne substancje, zna zagrożone gatunki zwierząt i roślin oraz wszystkie sztuczki przemytników. Przeszkoleni są również w rozpoznawaniu podejrzanych zachowań i doskonalę wiedzą jak w takich sytuacjach reagować.
Praca agenta celnego polega, przede wszystkim na odprawie celnej różnych towarów. Weryfikowanie dokumentacji i wykrywanie prób przemytu, należy do podstawowych obowiązków każdego agenta celnego.
Czym na co dzień zajmuje się celnik?
- Przygotowanie niezbędnych dokumentów celnych;
- Przeprowadzanie odprawy celnej ładunku;
- Weryfikacji dokumentów przewozowych z zadeklarowanym, przewożonym towarem;
- Koordynacja przewozu towarów na granicy państwa;
- Wykrywanie prób przemytu;
- Rozliczenia podatkowe VAT i akcyzy;
Wady i zalety pracy jako agent celny
Zaletami pracy celnika są:
- Stale zmieniające się środowisko pracy – duża dynamika
- Nieprzerwany kontakt z ludźmi i ciekawymi sytuacjami
- Rosnąca satysfakcja z wykonywanych obowiązków
- Zarobki na poziomie 4-krotnej średniej krajowej
Wadami pracy jako agent celny są:
- Stały stres i presja
- Przeprowadzka na miejsca pracy – relokacja
- Potencjalnie niebezpieczne środowisko pracy
- Ogromna odpowiedzialność