Od czego zależą kursy kryptowalut

Jedną z cech wyróżniających rynek kryptowalut jest spora podatność na wahania kursów i ich dynamiczna zmienność. Dla doświadczonych inwestorów z tego sektora zmiana ceny aktywa o 10-15% w ciągu 24 godzin zapewne nie robi już większego wrażenia. W niniejszym artykule prześledzimy czynniki, które mają wpływ na wycenę kryptowalut i na które warto zwrócić uwagę przy analizie.

Tradycyjne prawo popytu i podaży

Oczywistym aspektem, od którego należy zacząć, jest podstawowe prawo popytu i podaży, czyli mechanizm rynkowy, w którym duża presja kupujących i mała podaż winduje ceny kryptowalut w górę, natomiast w odwrotnej sytuacji, większa ilość dostępnych ofert sprzedaży i duża podaż prowadzi do obniżki ceny aktywów. Warto dodać, że w przeciwieństwie do tradycyjnych aktywów np. walut, akcji czy obligacji, podaż większości kryptowalut jest z góry określona i pozostanie niezmienna, co jest gwarantowane poprzez zapisy w kodzie źródłowym cyfrowej waluty. Dla przykładu podaż Bitcoina wynosi 21 milionów sztuk i oznacza to, że na rynku nigdy nie pojawi się większa ilość monet. Dla Cardano znowu maksymalna ilość wynosi 45 miliardów sztuk ADA. Warto także wspomnieć, że druga najpopularniejsza kryptowaluta według kapitalizacji – Ethereum nie posiada określonej podaży, co może prowadzić do dowolnego wybicia nowych monet.

Ogólna sytuacja na rynkach finansowych

Pomimo tego, że kryptowaluty są całkowicie nowym i odrębnym sektorem, to są one dalej skorelowane z tradycyjnymi rynkami finansowymi i występuje tendencja. Jak pokazuje historia, kryptowaluty zaliczają mocne wzrosty między innymi wtedy, gdy sytuacja na rynkach inwestycyjnych (akcje, nieruchomości itp.) jest optymistyczna i występuje ogólna hossa, w której inwestorzy są bardziej otwarci na nowe możliwości. Branża kryptowalut negatywnie reaguje także podczas problemów gospodarczych największych państw na świecie, kryzysów czy bessy na rynkach finansowych, w których odpływ gotówki z inwestycji jest znaczący i ogólne zniżki występują we wszystkich sektorach.

Media i portale społecznościowe

Jedną z charakterystycznych cech XXI-wieku jest szybki przepływ i wszechobecny dostęp do  informacji. Nie bez przyczyny media są uważane za czwarty filar władzy, gdzie informacja jest rozpowszechniana i powielana przez masowe ilości kanałów w maksymalnie krótkim czasie. Portale internetowe, radio, telewizja czy media społecznościowe odgrywają w obecnych czasach ważne centra opiniotwórcze, kreując pozytywne i negatywne poglądy na dane tematy. Tak było w 2017 i 2018 roku, gdy wiele portali branżowych i stacji telewizyjnych podchwyciły temat kryptowalut (jednak głównie dotyczył zysków, jakie rynek ten potrafi generować) doprowadzając do powstania ogromnej hossy, wzrostu notowań wielu kryptowalut oraz masowego napływu nowych użytkowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here