rekuperacja i pompa ciepla

W budownictwie jednorodzinnym sporo uwagi przykłada się do energooszczędnych instalacji grzewczych. Jeśli potrzebujesz nieco informacji na ten temat, serdecznie zapraszamy do lektury naszego dzisiejszego artykułu.

W dobie niepewności na rynkach surowców kopalnych od lat coraz więcej mówiło się o potrzebie wykorzystywania w ogrzewaniu odnawialnych źródeł energii. Chociaż w ostatnich latach kładziono raczej nacisk na ochronę środowiska oraz otaczającego nas powietrza, to obecnie na pierwszy plan wysunęły się kwestie czysto ekonomiczne. Szczególnie wysokie okazują się obecnie ceny węgla oraz gazu ziemnego, a przecież większość domów w Polsce jest ogrzewane z użyciem tych surowców. Pewną alternatywą dla węgla jest drewno opałowe, ale oczywiście ceny również tego surowca drastycznie poszły w górę. Osoby, które już kilka lat temu zainwestowały w odnawialne źródła energii, w obecnych czasach zapewne mają ogromny powód do zadowolenia. Aktualne ceny opału oznaczają dla takich osób dużo szybszy zwrot z inwestycji. Niektórzy zadają sobie pytanie typu: Czy faktycznie rekuperacja daje tak znakomite efekty? Czy pompy ciepła to na pewno dobre rozwiązanie? Czy nie psuje się zbyt często, przez co koszt eksploatacji i tak jest bardzo wysoki? Na pytania te postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Jak działa rekuperacja

Każdy budynek musi być wyposażony w sprawnie funkcjonującą wentylację. Cyrkulacja powietrza w mieszkaniu jest nieodzowna, aby można było w nim komfortowo żyć. Brak odpowiedniej klimatyzacji skutkuje wilgocią, która stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju najróżniejszych bakterii, wirusów oraz pleśni i grzybów. Wymiana powietrza we wnętrzu domu umożliwia również prawidłowe natlenienie powietrza. Niestety typowe systemy wentylacyjne generują bardzo duże straty energii cieplnej. Dzieje się tak dlatego, gdyż usuwane powietrze z budynku zawiera w sobie energię cieplną. Za każdym razem, gdy następuje cyrkulacja powietrza, instalacja grzewcza musi podgrzewać napływające do budynku chłodne powietrze. Na szczęście odkryto systemy rekuperacji, czyli odzysku ciepła. Instalacja rekuperacji jest zaprojektowana tak, aby można było wielokrotnie wykorzystywać energię cieplną zmagazynowaną w powietrzu w mieszkaniu. Podczas usuwania powietrza z budynku następuje oddanie energii cieplnej w kierunku powietrza napływającego. Dzięki temu do wnętrza mieszkania nie dociera już chłodne powietrze, jest ono wstępnie podgrzane, dzięki czemu instalacja grzewcza ma mniej pracy. Jak czytamy w serwisie rekuperatory-ask.pl sprawnie funkcjonująca instalacja rekuperacji pozwala nawet na kilkudziesięcioprocentowe oszczędności w ogrzewaniu. A koszt zakupu oraz montażu takiego systemu w domu o powierzchni nieco ponad 100m2 oscyluje w granicach od 10 do 15 tys. złotych. Jak na tak duże korzyści nie jest to aż tak wielki wydatek.

System rekuperacji można uwzględnić zarówno w nowobudowanym budynku jak też w już istniejącym domu jednorodzinnym. Oczywiście najkorzystniej jest wdrożyć ten system jeszcze na etapie powstawania projektu instalacji budowlanych. Dzięki temu system może pracować optymalnie, a podczas planowania całego domu, można wtedy ograniczyć nieco wydatki na instalację grzewczą, ponieważ rekuperacja znacząco obniża zapotrzebowanie energetyczne budynku. Można zaplanować mniej grzejników oraz zmniejszyć liczbę obwodów grzejnych w ogrzewaniu podłogowym. Na sprawność energetyczną rekuperacji ma jednak duży wpływ jakość wykonania, między innymi chociażby jakość zastosowanej izolacji kanałów wentylacyjnych. Z tego względu do montażu rekuperacji warto zatrudnić rzetelną firmę, która faktycznie profesjonalnie wykona całą instalację.

Wentylacja mechaniczna Tanie Reku
Wentylacja mechaniczna, źródło: Taniereku.pl.

Pompa ciepła – korzystaj z darmowej odnawialnej energii

O ile w ostatnich latach pompy ciepła stawały się coraz bardziej popularne, o tyle w obecnych czasach technologia ta przeżywa prawdziwy bum. Chociaż ceny tych urządzeń nie są niskie, to jednak szczególnie w tych niepewnych czasach, warto jest w jak najmniejszym stopniu być uzależnionym od dostaw opału. A solidna pompa ciepła sprawia, że stajemy się pod tym względem praktycznie niezależni. Szczególnie niezawodne pod tym względem są gruntowe pompy ciepła, które transportują energię cieplną do mieszkania z gruntu. Czy faktycznie w ziemi jest aż tyle energii cieplnej? Jak najbardziej! Jeśli nie wierzysz, możesz przeprowadzić prosty eksperyment. Wystarczy podczas siarczystych mrozów wykopać dół na głębokość powyżej metra. O ile w pierwszych partiach ziemia jest zamarznięta, o tyle im głębiej kopiemy, temperatura staje się wyższa. W naszym kraju, ujemne temperatury zazwyczaj nie docierają niżej niż 1m głębokości. Pompa ciepła pozwala wykorzystać to ciepło zgromadzone w gruncie. Jak sama nawet nazwa wskazuje pompa tłoczy energię z gruntu, wprost do naszego mieszkania zasilając instalację grzewczą. Jedynym kosztem pracy pompy ciepła jest potrzebna do jej zasilania energia elektryczna.

Posiadanie w swoim domu biwalentnego systemu energooszczędnego opartego na pompie ciepła i rekuperacji pozwala na ograniczenie kosztów ogrzewania do niezbędnego minimum. Chociaż dla wielu inwestorów istotny jest również fakt uniezależnienia się od wahań na światowych rynkach surowców energetycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here