industrialne mieszkanie

Jesteś wielkim fanem stylu loftowego i zastanawiasz się czy właśnie w taki sposób zaaranżować swoje niewielkie mieszkanie? Czy tylko wielkie przestrzenie mogą być zaaranżowane w stylu industrialnym?
Styl loftowy kojarzy się przede wszystkimi z dużymi przestrzeniami, w których dominuje metal, szkło i beton. Dlaczego takie skojarzenia? Jest ono jak najbardziej słuszne. Wynika to z początków stylu industrialnego (w tym artykule określenie styl loftowy będziemy używać zamiennie z wyrażeniem styl industrialny), o których zaraz powiemy. Czy jednak styl ten na się dopasować do małych przestrzeni mieszkań w nowym budownictwie? Zaraz się przekonamy.

Dlaczego styl loftowy?

Skąd się wziął styl loftowy? Skoro mówimy o dużych przestrzeniach i surowym wykończeniu wnętrza, to logika podpowiada, że musi mieć związek z przemysłowymi obiektami. I to bardzo celne skojarzenie. Styl ten narodził się dzięki artystom i ludziom z wyobraźnią, którzy postanowili zająć puste wnętrza pozostawionych fabryk, zakładów produkcyjnych itd. W patach 50-tych w Stanach Zjednoczonych miała miejsce zapaść gospodarcza, która doprowadziła wielu właścicieli do ruiny. Mnóstwo zakładów zostało zamkniętych a budynki zaczęły popadać w ruinę. Chętnych na takie lokale było jak na lekarstwo, dzięki czemu ich ceny drastycznie zmalały. Z takiej okazji skorzystali biedni artyści, którym trudno było o lokale w przystępnych cenach. Wielkie przestrzenie starych budynków stanowiły dla nich idealną okazję do ulokowania tam swoich pracowni i galerii. Z czasem tak odmienione wnętrza zaczęły cieszyć się powszechnym uznaniem, a styl ich wykończenia zaczęto określać mianem industrialny lub loftowy. Jak dowiadujemy się z nieruchomosciland.pl z biegiem czasu tego typu obiekty chętnie zaczęto wykorzystywać jako budynki mieszkalne a styl industrialny zyskał swoich wiernych fanów. Był on ciekawą alternatywą dla pełnych przepychu i mnóstwa dodatków ówczesnych wnętrz. Stanowił też swojego rodzaju odmianę i odskocznię od tego co znano do tej pory.

Popularność stylu loftowego

Styl loftowy lub industrialny doskonale przyjął się na przykład w restauracjach czy galeriach. Użytkowników takich lokali nie dziwi już zatem fakt, że instalacja wentylacyjna jest niezabudowana a kable od lamp wiszą sobie frywolnie. Jednak styl ten znalazł zastosowanie nie tylko w budynkach użyteczności publicznej – świetnie odnajduje się także we wnętrzach naszych mieszkań.

Styl loftowy w małym mieszkaniu

Zdecydowana mniejszość ludzi mieszka w starych budynkach zaadoptowanych na mieszkanie, których to wnętrza doskonale prezentują się w stylu loftowym. Większość przeciętnych zjadaczy chleba w naszym kraju ma mieszkanie w budownictwie pokomunistycznym lub w nowym bloku deweloperskim. Czy takie „standardowe” wnętrza można także zaaranżować w pięknym stylu industrialnym? Jak najbardziej tak. Oczywiście wiadomo, że styl ten musiał się dopasować do naszych mniejszych i przystosować do bardziej nowoczesnych wnętrz, ale poradził z tym sobie znakomicie. Jak styl industrialny może odnaleźć się także w Twoim wnętrzu?

Meble industrialne

Jednym z głównych elementów wyposażenia wnętrza są meble. Potrzebujemy stołu i regałów w salonie i jadalni, a łózka, szafek i szafy na ubrania w sypialni. Z pewnością zgodzicie się, że dobrze dobrane meble robią „robotę”. Jeśli więc kochasz styl industrialny i chcesz w takim charakterze urządzić swoje mieszkanie to na początek odpowiednio wybierz meble. Meble na nóżkach to odpowiedni kierunek poszukiwań. Takie meble są bardziej lekkie i dają poczucie przestrzeni w mieszkaniu. Dodatkowo warto poszukać mebli z metalowymi elementami. Może to być cała konstrukcja metalowa a półeczki drewniane lub tylko nóżki i uchwyty. Bez względu na twój wybór czarne metalowe elementy podkreślą industrialny charakter mebli. Jednym z wiodących na rynku polskim producentów takich mebli jest Egen Platforma Mebli. Oferuje oryginalne i bardzo ciekawe meble industrialne dostępne w wielu dekorach i wykonane z wysokiej jakości, trwałych materiałów. Zachęcamy do sprawdzenia.

Stolik industrialny.

Dodatki w stylu lotowym

Ponieważ styl loftowy trochę ewoluował śmiało możemy pozwolić sobie na bardziej ciepłe dodatki do takiego wnętrza. Piękne welurowe zasłony, poduszki na kanapie lub dywan na podłodze mogą naprawdę dobrze zagrać we wnętrzu lofotwym, należy tylko skupić się na dopasowaniu wzoru, struktury i koloru tkanin do charakteru pomieszczenia. Oczywiście obowiązkowym must have są elementy betonowe, ceglane lub metalowe, a także kolory takie jak czarny, szary czy brązowy. Takie chłodne elementy świetnie współgrają z ciepłymi dodatkami i razem tworzą spójne wnętrze.

Styl industrialny, jak widać dobrze się miewa i doskonale zadomowił się we wnętrzach naszych mieszkań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here