Szukając korzystnej pożyczki lub kredytu, podstawowym pytaniem jest: z usług jakiego banku najlepiej skorzystać?
Wymagania wobec kredytobiorcy
Warunkiem podstawowym jest posiadanie określonej zdolności kredytowej i pozytywnej historii kredytowej, sprawdzanej przez analityków bankowych w BIK.
Klient musi posiadać stałe źródło dochodu, które buduje jego zdolność kredytową i wskazuje na to, na jaką wysokość kredytu może sobie pozwolić. Najchętniej banki udzielają kredytów osobom, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub prowadzą działalność gospodarczą, przynoszącą stabilne dochody. Akceptowalnym źródłem dochodu są też: umowy o dzieło, działalność rolnicza, renta i emerytura czy umowa zlecenie.
Niektóre banki akceptują ponadto dochody zagraniczne kredytobiorców.
Rodzaje kredytów
Oferty banków w zakresie udzielanych kredytów są bardzo rozbudowane, to na co dzień jednak najczęściej mamy do czynienia z kredytami:
- konsumpcyjnymi,
- hipotecznymi,
- inwestycyjnymi,
- konsolidacyjnymi
oraz
- kartą kredytową.
Na co zwrócić uwagę
Decydując się na wzięcie kredytu powinniśmy wiedzieć, jakie mogą być dodatkowe kwestie, które mogą się okazać istotne przy wyborze oferty. Nie zapominajmy też o różnych, mniej przyjemnych, haczykach propozycji bankowych.
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania to najważniejsze kryterium, jakie powinniśmy przyjąć przy porównywaniu ofert różnych banków. Wybierając w jakim banku chcemy wziąć kredyt, istotne są pytania o warunki wcześniejszej spłaty, obowiązkowe ubezpieczenia czy zasady odroczenia spłaty rat.
Oferta w macierzystym banku
Przede wszystkim należy zorientować się, jakie są możliwości negocjowania oprocentowania zaciąganego kredytu. Jeżeli jesteśmy stałym klientem banku, może się okazać, że otrzymamy lepsze warunki niż ktoś „z ulicy”. Nie będzie to zapewne duża różnica, ale w skali kilkuletniego zobowiązania może znacznie odciążyć nasz budżet domowy.
Ile tak naprawdę potrzebujemy?
Najniższa kwota kredytu, jaki możemy zaciągnąć to 500 zł. Dla osób o wysokich dochodach istnieje możliwość zaciągnięcia pożyczki nawet na ponad 100 000 zł. Zastanówmy się więc, ile gotówki będziemy potrzebować.
Okres kredytowania
Należy pamiętać, że im wyższy kredyt, tym wyższe odsetki – nawet przy maksymalnie długim okresie kredytowania. Zanim zdecydujemy się więc na dużą kwotę gotówki, upewnijmy się, że rzeczywiście potrzebujemy aż takich środków i czy zdołamy je spłacić.
Dodatkowe koszty
Pamiętajmy, że w koszt naszego kredytu zostanie wliczona prowizja oraz obowiązkowe ubezpieczenia. Dokładnie przyjrzyjmy się ofertom, ponieważ o ile ubezpieczenia obowiązkowe do pewnych kwot raczej nie obowiązują, o tyle niemal zawsze natkniemy się na prowizję. Prowizja jest traktowana na dwa sposoby – może nam zostać odliczona od kredytu lub wliczona w kredytowaną kwotę.
Oferty promocyjne
Promocje oferowane przez banki nie zawsze wiążą się z niższymi kosztami dla kredytobiorcy. Nierzadko zdarza się tak, że wymagane będzie dodatkowe ubezpieczenie, którego opłaty potrafią pokryć obniżane w promocji koszty kredytu.