Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że obecnie obrót gospodarczy jest bardzo skomplikowany. Oczywiście nie chodzi tylko i wyłącznie o aspekty dotyczące podatków, ale także problematykę prowadzenia bieżących spraw firmy czy zawierania umów. Pomoc prawników w niektórych sytuacjach jest nieoceniona. Dlaczego obsługa prawna przedsiębiorstw z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem?
Na czym polega obsługa prawna przedsiębiorstw?
Obsługa prawna przedsiębiorstw polega na nawiązaniu przed przedsiębiorcę stałej współpracy z kancelarią prawną. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że jest to świetne rozwiązanie praktycznie dla firmy, prawnik będzie miał bowiem możliwość dokładnie ją poznać i trafniej oceniać poszczególne sytuacje.
Warto również wspomnieć, że stała obsługa prawna firmy wiąże się ze znacznie niższymi kosztami. Przedsiębiorca będzie miał także łatwiejszy dostęp do prawnika.
Co wchodzi w skład obsługi prawnej przedsiębiorstwa?
Należy zdawać sobie sprawę, że praktycznie każde przedsiębiorstwo jest inne dlatego będzie potrzebowało zupełnie innej obsługi. Warto wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków prawnicy nie udzielają tylko i wyłącznie porad prawnych z daną działalnością, ale również sporządzają różnego rodzaju umowy czy przygotowują profesjonalne opinie prawne.
Bardzo ważne są kwestie związane z reprezentowaniem właściciela firmy. Prawnicy mogą sporządzić wezwanie do zapłaty dla kontrahenta czy w odpowiedni sposób poprowadzić rozmowę dotyczącą spłaty zaległych należności. Ponadto pomoc prawnika może być nieoceniona w przypadku ewentualnych procesów sądowych.
Formalności związane z prowadzeniem działalności gospodarczej
Warto wiedzieć, że pomoc prawników może mieć istotne znaczenie przy załatwianiu różnych kwestii dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Dodatkowo proces rejestracji niektórych spółek jest zdecydowanie trudniejszy niż mogłoby się wydawać. Identycznie wygląda sytuacja likwidacji działalności czy jej przekształcenia.
Należy zdawać sobie sprawę, że przepisy są bardzo skomplikowane, przedsiębiorca nie może zatem pozwolić sobie na popełnienie ewentualnych błędów. Doskonałym przykładem mogą być różnego rodzaju formularze, które wymagają złożenia, gdy właściciel firmy chce dokonać zmian np. w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC