Gdzie ulokować oszczędności?

W sytuacji, gdy udało nam się uzbierać określoną kwotę pieniędzy, zaczynamy się zastanawiać, gdzie ulokować oszczędności tak, aby przynosiły nam największe korzyści.

Pierwszą propozycją, gdzie możemy ulokować nasze pieniądze, są konta oszczędnościowe, z których otrzymujemy konkretny procent. Mają one zastosowanie w przypadku, gdy chcemy mieć nasze pieniądze zawsze pod ręką i planujemy regularnie odkładać mniejsze kwoty. Zaletą tej metody jest możliwość wpłaty dowolnej kwoty, są bezterminowe, a ich użytkowanie jest bezpłatne.

Kolejną opcją jest lokata bankowa. Lokata polega na podpisaniu z bankiem umowy na określony przedział czasu, po którym bank wypłaca oszczędności wraz z odsetkami. Lokata doskonale się sprawdzi w sytuacji, gdy posiadasz pieniądze, których nie chcesz wydać, a także nie będziesz ich potrzebował przez określony czas. Wpłata gotówki na założoną lokatę nie jest już możliwa, a wypłata możliwa jest dopiero po okresie, na którą lokata została zawarta. W przypadku wcześniejszego zerwania lokaty, utracone zostają wszelkie wypracowane odsetki. Kapitalizacja różni się w zależności od oferty banku.

Zarówno w przypadku kont oszczędnościowych, jak i lokat bankowych, bezpieczeństwo naszych pieniędzy gwarantowane jest przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do wysokości 100 tysięcy euro w każdym z banków.

Obecnie w związku z dużą ilością ofert na rynku możemy znaleźć liczne kalkulatory oraz rankingi, które pomogą nam w wyborze najkorzystniejszej dla nas lokaty bankowej lub konta oszczędnościowego.

Mając odłożone oszczędności, należy przeanalizować wszystkie dostępne na rynku produkty finansowe i wybrać ten, który jest adekwatny z naszą sytuacją i naszymi możliwościami. W tym celu warto zastosować porównywarki kont oszczędnościowych i lokat bankowych. Warto także korzystać z kalkulatorów lokat, które po wprowadzeniu takich danych, jak lokowana kwota, okres trwania lokaty, oprocentowanie, sposób kapitalizacji lub poziom inflacji, przekazuje nam rzeczywiste zarobki, których możemy się spodziewać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here