W sytuacji, gdy udało nam się uzbierać określoną kwotę pieniędzy, zaczynamy się zastanawiać, gdzie ulokować oszczędności tak, aby przynosiły nam największe korzyści.
Pierwszą propozycją, gdzie możemy ulokować nasze pieniądze, są konta oszczędnościowe, z których otrzymujemy konkretny procent. Mają one zastosowanie w przypadku, gdy chcemy mieć nasze pieniądze zawsze pod ręką i planujemy regularnie odkładać mniejsze kwoty. Zaletą tej metody jest możliwość wpłaty dowolnej kwoty, są bezterminowe, a ich użytkowanie jest bezpłatne.
Kolejną opcją jest lokata bankowa. Lokata polega na podpisaniu z bankiem umowy na określony przedział czasu, po którym bank wypłaca oszczędności wraz z odsetkami. Lokata doskonale się sprawdzi w sytuacji, gdy posiadasz pieniądze, których nie chcesz wydać, a także nie będziesz ich potrzebował przez określony czas. Wpłata gotówki na założoną lokatę nie jest już możliwa, a wypłata możliwa jest dopiero po okresie, na którą lokata została zawarta. W przypadku wcześniejszego zerwania lokaty, utracone zostają wszelkie wypracowane odsetki. Kapitalizacja różni się w zależności od oferty banku.
Zarówno w przypadku kont oszczędnościowych, jak i lokat bankowych, bezpieczeństwo naszych pieniędzy gwarantowane jest przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do wysokości 100 tysięcy euro w każdym z banków.
Obecnie w związku z dużą ilością ofert na rynku możemy znaleźć liczne kalkulatory oraz rankingi, które pomogą nam w wyborze najkorzystniejszej dla nas lokaty bankowej lub konta oszczędnościowego.
Mając odłożone oszczędności, należy przeanalizować wszystkie dostępne na rynku produkty finansowe i wybrać ten, który jest adekwatny z naszą sytuacją i naszymi możliwościami. W tym celu warto zastosować porównywarki kont oszczędnościowych i lokat bankowych. Warto także korzystać z kalkulatorów lokat, które po wprowadzeniu takich danych, jak lokowana kwota, okres trwania lokaty, oprocentowanie, sposób kapitalizacji lub poziom inflacji, przekazuje nam rzeczywiste zarobki, których możemy się spodziewać.