Na wysokość składki OC wpływa wiele czynników między innymi wiek oraz doświadczenie kierowcy, to dlatego osoby, które dopiero odebrały prawo jazdy, muszą liczyć się z wysokimi kosztami ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Oczywiście każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma inne ceny, dlatego przed dokonaniem wyboru polisy, warto dobrze przemyśleć decyzję i przeanalizować poszczególne oferty.

Większe ryzyko szkody

Z perspektywy firm ubezpieczeniowych początkujący, młodzi kierowcy to osoby najbardziej ryzykowne, które powodują najwięcej kolizji drogowych. Analiza Komedy Głównej Policji z roku 2016 nie pozostawia wątpliwości – na każde 10 tys. 18-24-latków przypadło 18,4 wypadków. Dla porównania w grupie osób w wieku 25-39 liczba kolizji wyniosła 10,4, a w przedziale 40-59 tylko 7,3. Młodzi kierowcy są lekkomyślni, nie zawsze potrafią odpowiednio zachować się na drodze, co więcej niektórzy nie widzą nic złego w wypiciu piwa czy kilku drinków przed jazdą samochodem. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają wgląd do tych statystyk i to właśnie na ich podstawie ustalają ceny. W wyniku tej oceny początkujący, młodzi kierowcy wypadają bardzo niekorzystnie, dlatego muszą liczyć się z wysokimi kosztami ubezpieczenia, które nierzadko sięgają nawet 2800 złotych.

Doświadczony kierowca jako współwłaściciel

Najprostszym sposobem na to, aby składka OC kosztowała mniej jest wskazanie jako współwłaściciela samochodu bardziej doświadczonego kierowcy, który korzysta z wysokich zniżek. Najlepiej, żeby była to osoba, która dysponuje maksymalnymi zniżkami, to dość istotna kwestia, ponieważ podczas obliczania kosztów polisy firmy biorą pod uwagę najwyższe zniżki zgromadzone przez jednego z kierowców. W ten sposób opłata za ubezpieczenie będzie dużo niższa, przy czym trzeba mieć na uwadze to, że w razie kolizji drogowej zniżki stracą wszystkie osoby wpisane do dowodu rejestracyjnego.

Zniżki za jazdę skuterem

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale na niższe ubezpieczenie młodzi kierowcy mogą liczyć również wtedy, gdy wcześniej opłacali OC za skuter albo przyczepkę samochodową i nie spowodowali żadnej kolizji. Większość firm ubezpieczeniowych uwzględnia takie ulgi, przy czym składki trzeba opłacać przez kilka lat.

Korzystaj z porównywarek OC

Innym sposobem na to, aby nie przepłacać za ubezpieczenie OC dla młodych kierowców jest po prostu porównanie cen w internecie. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różne ceny polis, dlatego grzechem jest nie porównać nawet z czystej ciekawości jak wyglądają różnice w cenach.  Wystarczy  poświęcić 7 minut, skorzystać ze strony https://kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl/
i przejrzeć wyniki kalkulacji dopasowane do Twojego samochodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here