Informatyka to dyscyplina naukowa, rozpięta pomiędzy naukami ścisłymi, a technicznymi. Informatyk to specjalista w zakresie przetwarzania danych, a także pisania programów i systemów odpowiedzialnych za realizację procedur, zmierzających do transformacji danych.
Kandydaci na kierunek Informatyka
Nie każdy kandydat na informatykę rozumie, czego dotyczy wybrana przez niego dziedzina. Niektórzy w dalszym ciągu postrzegają informatyków jako ludzi, którzy naprawiają komputery, włamują się na serwery Pentagonu i administrują systemy komputerowe. Obecnie działy informatyczne stanowią jedne z największych w dużych firmach, a specjalizacji w tej branży jest coraz więcej. Nie łatwo uzyskać indeks dobrej uczelni technicznej, na kierunku Informatyka, dlatego od lat droga uczniów szkół średnich do rekrutacyjnego sukcesu wygląda bardzo podobnie. Doskonalą oni swoje umiejętności matematyczne, w ramach nauki dwóch przedmiotów: informatyki oraz matematyki. Przygotowanie się do studiów na tym kierunku wiąże się z umiejętnością szybkiej logicznej analizy, tworzenia algorytmów przetwarzania informacji, olbrzymiej liczby rozwiązanych zadań i talentu, który pozwoli na zachowanie entuzjazmu i ciekawości poznawczej.
Oferta dla kandydatów na Informatykę
Informatyka to jeden z najpopularniejszych kierunków. Studia informatyczne realizowane są na bardzo wielu uczelniach: technicznych, ekonomicznych czy uniwersytetach. W ostatnim czasie pracodawcy biorą pod uwagę nie tylko dyplom informatyka, ale także oceniają macierzystą uczelnię. Co ciekawe linia podziału nie przebiega w oparciu o rozróżnienie między publicznymi a prywatnymi szkołami.
Studiowanie informatyki to praca własna, realizowanie projektów w ramach zajęć laboratoryjnych oraz uczestnictwo w konwersatoriach i wykładach. Program studiów obejmuje przede wszystkim wiedzę związaną z organizacją i przetwarzaniem informacji, matematyką, językami programowania, bazami danych, systemami operacyjnymi, grafiką komputerową i sieciami komputerowymi. Studia wymagają swoistej dyscypliny intelektualnej i bardzo dużego zaangażowania w naukę.
Kariera absolwenta Informatyki
Informatyk, stawiający pierwsze zawodowe kroki, raczej nie może liczyć na wynagrodzenia z górnej półki. Paradoksalnie nie łatwo też uzyskać dobrą pracę, w której otwarte są ścieżki awansu zawodowego. Pomimo olbrzymiej wiedzy, absolwentom informatyki brakuje często praktyki, umiejętności współpracy w ramach projektów i kompetencji społecznych, niezbędnych do współpracy z testerami, zleceniodawcami i innymi interesariuszami projektów. Rozwój zawodowy informatyków przebiega bardzo dynamicznie, dlatego już po kilku latach intensywnej pracy zawodowej, dobrze pracujący programiści, administratorzy, projektanci rozwiązań sieciowych przechodzą do swoistej ekstraklasy. Wraz z rosnącym doświadczeniem zawodowym informatyka rynek pracy staje się dla niego o wiele bardziej przychylny niż na początku kariery, Dlatego też miana pracy, dla doświadczonego informatyka, z dużym portfolio zrealizowanych projektów, to przysłowiowa „pestka”.15