63% rodzin – to właśnie tyle osób w Polsce posiada dostęp do internetu o wysokiej przepustowości. Z roku na rok widocznie się rozwija się. Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował raport, z którego dowiadujemy się: ile wart jest polski rynek telekomunikacyjny, ilu Polaków korzysta z internetu, ilu ma telefony komórkowe oraz o ile stopniała liczba użytkowników telefonów stacjonarnych. Są to najnowsze dane z roku 2019. Jesteście ciekawi? Koniecznie przeczytajcie ten artykuł.
Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/rynek-telekomunikacyjny-w-polsce/
Ile osób w naszym kraju posiada dostęp do internetu?
W roku 2019 wartość rynku telekomunikacyjnego wyniosła o uwaga…. 39,6 mld zł. Oznacza to wzrost o 0,4 mld zł w stosunku do roku ubiegłego (2018).
Obecnie ponad 54,8% gospodarstw domowych w Polsce korzysta z Internetu stacjonarnego. Jest to o 4% więcej niż w 2018 roku. W naszym kraju od kilku lat wzrasta liczba łączy o najwyższych przepustowościach.
Aż 75% gospodarstw domowych w Polsce posiada dostęp do internetu stacjonarnego o prędkości minimum 30 Mb/s.
Co więcej ilość łączy stacjonarnych o szybkości minimum 100 Mb/s wyniósł w 2019 r. 50,4% w ogólnej liczbie łączy internetowych, czyli oznacza to, że był o prawie 8% wyższy, niż rok wcześniej (2018).
Polska z roku na rok opleciona jest coraz dłuższą siecią światłowodów. Jest to bardzo dobry znak. W 2018 roku sieć światłowodowa wydłużyła się o 1,5% Na koniec 2019 r. długość sieci optycznej w Polsce wyniosła już 379 tys. km.
Epidemia COVID-19 zmieniła sposób myślenia wielu Polaków, dotyczący dostępu do internetu z uwagi na konieczność korzystania z pracy zdalnej czy e-learningu.
Internet stacjonarnie czy mobilnie?
W naszym kraju dostęp do sieci www miało w ubiegłym roku 16,2 mln osób. Z internetu mobilnego korzystała ponad połowa wszystkich użytkowników (jest to 52%). Nieznacznie (do 17,5%) zmalał odsetek osób, które korzystały z drugiego z najbardziej popularnych rodzajów dostępu – TVK modemu kablowego. Trzecie miejsce (11,2%) zajęła technologia xDSL, której udział spadł o 2,1%.
W ostatnich kilku latach następował systematyczny spadek ilości użytkowników telefonii komórkowej. W ubiegłym roku trend ten się został przełamany. Na koniec 2019 r. łączna liczba aktywnych kart SIM wyniosła 52,2 mln (o nieco ponad 1% więcej, niż w 2018 r.). Z roku na rok maleje jednak wartość rynku oraz liczba użytkowników telefonii stacjonarnej. W ubiegłym roku (2018) liczba abonentów telefonii stacjonarnej wyniosła już 3,5 mln osób.
Zobacz też: http://blogbiszopa.pl/karta-podatkowa-czym-jest-i-kto-moze-sie-na-nia-zdecydowac/