Poniżej przedstawiamy kilka rad dotyczących bezstresowej nauki język angielskiego. Jeśli jedno z twoich noworocznych postanowień to opanowanie języka angielskiego, warto zapoznać się z naszymi wskazówkami dotyczącymi relaksującej i efektywnej nauki słownictwa angielskiego!
Pierwsza rada: Mów czasem do siebie.
Brzmi to dziwnie, ale naprawdę pomaga: od czasu do czasu rozmawiaj ze sobą, gdzie występujesz i wizualizujesz pewne scenariusze rozmów. Jeśli nie chcesz, aby twoi rodzice cię usłyszeli, możesz to zrobić również pod prysznicem. Ale możesz pozbyć się nieśmiałości i strachu przed mówieniem z innymi ludźmi, dzięki mówieniu do siebie. A jeśli odegrasz w swojej głowie, na przykład, jak zamówisz obiad u kelnera (oczywiście z odpowiedziami kelnera!), szybko zauważysz, jakich zwrotów może Ci jeszcze brakować.
Druga rada: Śpiewaj.
Poza książkami, filmami i serialami, muzyka jest również świetną pomocą w nauce z maksymalnym współczynnikiem zabawy. Kiedy śpiewasz swoje ulubione piosenki, automatycznie zwracasz uwagę na ich tekst czyli na słówka angielskie. W ten sposób ćwiczysz słuchanie, rozumienie i wymowę, a także wykorzystujesz melodię i rytm. Jednocześnie uczysz się bezpośrednio w kontekście, a nie tylko słowo w słowo.
Wskazówka 3: Skoncentruj się głównie na słownictwie.
Oczywiście, musisz nauczyć się ważnych zasad gramatycznych. Gramatyka angielska jest ważna i nie można pomijać nauki czasów angielskich, takich jak Present Simple. Wystarczy jednak nauczyć się i przećwiczyć naprawdę istotne podstawowe zasady – reszta przyjdzie sama, gdy poprawi się Twoje wyczucie języka. A więc zaczynasz naukę od czasów podstawowych, Present Simple, Present Continuous, może Past Simple, Future, i już przechodzisz do nauki słówek angielskich. Skoncentruj się na nauce słownictwa, a nie na dogłębnym zapamiętywaniu każdej małej reguły gramatycznej. Ostatecznie powinieneś mieć w rękawie około 2,500-3,000 słów, aby uzyskać solidne podstawowe słownictwo. Oczywiście, będziesz potrzebował na to czasu.
Wskazówka 4: Znajdź techniki, które najbardziej Ci odpowiadają.
Znajdź metody, które pozwalają Ci uczyć się najlepiej i które najbardziej Ci się podobają. Ważne jest, aby nie polegać tylko na jednej metodzie, ale zapewnić różnorodność i różne „bodźce”. Z nauką słownictwa jest tak samo jak ze sportem: Jeśli zawsze będziesz robił to samo, nie będziesz mógł się poprawić. Jest powód, dla którego karty flash są prawdziwą klasyką w nauce słownictwa. Najlepszy sposób nauki z kartami błyskowymi to pięć kroków:
- Połóż „obce” słowo na jednej stronie, tłumaczenie na drugiej – to zaoszczędzi Ci kłopotów z zakryciem go w podręczniku, a już przeczytałeś i napisałeś szczegółowo nowe słownictwo. Najlepiej od razu zapisywać „potknięcia”, takie jak nieregularne formy czasownikowe.
- Zapamiętaj nowe słowa świadomie. Staraj się nie spędzać więcej niż 20 minut na skoncentrowanej pamięci. Po 20-25 minutach, twoja zdolność do zapamiętywania znacznie się zmniejszy.
- Teraz przejdź przez słowa karta po karcie – „nieobsługiwane” i czysto z pamięci – i sprawdź na odwrocie, czy poprawnie zapamiętałeś słownictwo. Jeśli dobrze zapamiętałeś słownictwo (w tym prawidłową pisownię!), odłóż je na dzisiaj.
- Powtórz „trudne” słowa, których nie pamiętałeś w 100% poprawnie.
- Następnie rozpocznij od nowa.
Jeśli po powtórce pozostały jeszcze „złe słowa”, możesz odłożyć je na dodatkowe powtórki później w ciągu dnia. Następnego dnia przejdź jeszcze raz przez trudne słowa, a następnie rozpocznij zupełnie nowy cykl z całym słownictwem.
Nie koncentruj się tylko na znaczeniu czy tłumaczeniu, ale zwróć uwagę na szczegóły. Dokładna pisownia słowa, ważne formy nieregularne czasownika, innymi słowy: wszystko co jest ważne, abyś mógł rzeczywiście użyć słowa poprawnie ustnie i pisemnie, jest najlepiej praktykowane bezpośrednio.
Wskazówka 5: Miej pod ręką materiał do nauki – wszędzie.
„Chciałem się uczyć, ale książka była w domu…” – Zanim ponownie zaczniesz się pocić na następnym teście lub egzaminie, upewnij się, że możesz wziąć udział w krótkiej sesji nauki w dowolnym miejscu i czasie. Pomyśl, gdzie spędzasz swój czas i jak możesz utrzymać materiał w gotowości. Możesz rozrzucać kartki z indeksami i karteczki po całym domu, od kuchni po łazienkę; możesz trzymać notatki do nauki w kieszeni plecaka i kurtki lub używać aplikacji na telefonie do nauki słownictwa angielskiego. Najważniejsze jest, aby zawsze mieć pod ręką słownictwo.
Wskazówka 6: Używaj czasu bezczynności i przerw, aby mądrze ćwiczyć.
Wykorzystaj wiele przerw w codziennym życiu, aby studiować pomiędzy nimi. Nieważne, czy musisz czekać u lekarza, spóźniłeś się na autobus, czy czekasz na wizytę: Wyjmij kartkę papieru, kartę z indeksem lub aplikację mobilną i możesz zaznaczyć powtarzać słówka
Wskazówka 7: Współpracuj z innymi.
Możesz poprosić swoich rodziców lub rodzeństwo o przeprowadzenie quizu lub o współpracę z kolegami z klasy lub przyjaciółmi. Oczywiście, można spotkać się w tradycyjny sposób, aby uczyć się i stawiać sobie nawzajem quizy. Albo możesz się bardziej zrelaksować i zabawić: Kiedy stoicie razem, aby porozmawiać, ktoś może w każdej chwili wymówić słownictwo – a ten, kto stoi obok niego po lewej stronie, jest wzywany do pełnienia roli „tłumacza”. Jeśli nie ma pojęcia, inni mogą oczywiście pomóc. To sprawia, że ćwiczenie jest naprawdę łatwe i relaksujące.