Porady dotyczące szukania pracy

Nie tak dawno temu znalezienie wolnych miejsc pracy poza miejscem zamieszkania było bardziej skomplikowane. Na szczęście ta sytuacja uległa zmianie i obecnie każdy, kto szuka pracy, nie musi już polegać wyłącznie na reklamach lokalnych gazet i propozycjach urzędów pracy. W Internecie łatwo znaleźć interesujące oferty pracy w każdym miejscu. Każdy, kto ma ochotę odnaleźć się w innych warunkach, w innym miejscu, ma do dyspozycji niezliczoną ilość serwisów dedykowanych rynkowi pracy. Dzięki „filtrom” znacznie łatwiej wyszukiwać ogłoszenia, co pozwoli na znalezienie tych najlepiej dostosowanych do naszych preferencji, umiejętności, lokalizacji, branży, zainteresowań czy oczekiwań finansowych.

Coraz popularniejsze staje się korzystanie z sieci społecznościowych.  Facebook, Twitter i Linkedln to źródła ofert cieszące się wielkim powodzeniem w Polsce. Ten ostatni szczególnie koncentruje się na nawiązywaniu, a zwłaszcza utrzymaniu, istniejących kontaktów biznesowych. Inną alternatywą jest odwiedzanie targów pracy, podczas których firmy często dokonują rozeznania wśród potencjalnie nowych pracowników. O tym jak zacząć szukać pracy dowiesz się z artykułu „Od czego zacząć poszukiwanie pracy”. Poszukiwanie nowej pracy najwygodniej jednak przeprowadzić online. Wiele portali z ofertami pracy działa na arenie międzynarodowej, co umożliwia wyszukiwanie ofert pracy na całym świecie. W sieci można filtrować ogłoszenia według stanowiska, doświadczenia zawodowego i oczywiście pożądanej lokalizacji. Zawsze aktualne oferty pracy w Jaworznie i innych miejscach można znaleźć w serwisie aplikuj.pl

Wykorzystanie sprawdzonych sposobów

Curriculum Vitae i list motywacyjny… wszyscy wiemy, jak wielkie mają znaczenie, jednak sprawdzone metody ich konstruowania są zawsze przydatne dla każdego, kto szuka pracy. Ich przygotowania lub aktualizacji nie można odkładać na „po wakacjach”, „po świętach Bożego Narodzenia”, „w przyszłym miesiącu”. Nie! Zacznij już teraz! Pamiętaj, że proces selekcji kandydatów na atrakcyjne stanowisko trwa krótko, musisz być przygotowany. Firmy szukają perfekcyjnych kandydatów, jednak bardzo niewiele osób spełnia wszystkie wymagania, wymienione w ofercie pracy. Nie wolno się zniechęcać. Dobrze jest aplikować na ofertę, gdy spełnia się co najmniej 3/4 wymagań. Bardzo ważne jest właściwe przygotowanie swojego CV. Od tego zależy przejście do kolejnego etapu rekrutacji.

Profesjonalnie przygotowane CV

CV z pewnością nie jest błahym dokumentem, choć czasem lekceważąco mówi się o nim w internetowych dyskusjach. A jest to przecież ważna autoreklama, dzięki której można wiele zyskać. To właśnie m.in. przez ten dokument informujemy pracodawcę o swojej wiedzy, predyspozycjach i umiejętnościach, które chcemy wnieść do firmy. Niestety, zwroty typu: jestem elastyczny, lubię się uczyć nowych rzeczy, jestem dobrze zorganizowany – nie są w stanie zachwycić menadżerów ds. HR. Podczas konstruowania CV musimy postawić się w sytuacji rekrutera. Czasami trzeba połączyć naukę z pracą. Jeżeli chcesz przeczytać wskazówki jak to zrobić to możesz o tym przeczytać w polecanym artykule. Musimy zatem jasno sprecyzować swoje doświadczenie, umiejętności i predyspozycje do wykonywania pracy, o którą się ubiegamy.

Liczy się końcowy efekt

Poszukiwanie nowej pracy może być bardzo uciążliwe samo w sobie. Gdy jednak wykazujemy się konsekwencją i determinacją, to zapewne znajdujemy się na najlepszej drodze do znalezienia atrakcyjnej posady. Warto pamiętać, że pracodawcy często polegają na komunikacji ustnej, headhuntingu lub po prostu wewnętrznej rekrutacji bardziej niż na zamieszczaniu ogłoszeń o naborze w mediach. Wiedza o tym, jak uzyskać dostęp do tych informacji jest bardzo ważna. Opublikowanie swojego CV online spowoduje, że nasze dane będą natychmiast dostępne dla tysięcy pracodawców, co może zaoszczędzić wielu problemów ze znalezieniem pracy.

Sporo serwisów pozwala na stworzenie swojego profilu, co z pewnością będzie korzystane dla nas i przydatne dla pracodawców szukających pracowników. Świadomość swoich oczekiwań dotyczących pracy, pozwoli zawęzić wyszukiwanie i poświęcić więcej czasu na znalezienie miejsc, które naprawdę nas interesują. Nowy angaż stanie się zatem tylko kwestią czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here