praca

Szukasz dla siebie pracy w stolicy Mazur? Zastanawiasz się, jakie są średnie zarobki w Ełku? To miasto, położone w województwie warmińsko-mazurskim, nie należy do metropolii, natomiast posiada 60 tysięcy mieszkańców, co czyni go trzecim pod względem wielkości miast tego województwa, zaraz za Olsztynem i Elblągiem oraz pierwszym co do wielkości miastem Mazur. Średnio pracownicy zarabiają tu 3 800 zł brutto. Jest to mniej niż w większych miastach, ale też więcej od podobnych wielkości miast w Polsce.

Oferty pracy w Ełku są niezwykle różne i z pewnością spośród nich każdy znajdzie coś dla siebie. Czy to praca w gastronomii, czy branży budowlanej, a może biurowa – możliwości jest naprawdę wiele. Wystarczy zajrzeć na lokalne czy też ogólnopolskie portale ogłoszeniowe albo zerknąć do miejscowych gazet w sekcję ogłoszeń. Inną metodą szukania pracy są media społecznościowe – pojawia się tam coraz więcej ogłoszeń, także tych o pracę. Lokalne fanpage czy grupy zrzeszające mieszkańców miasta wymieniają się informacjami i interesującymi ofertami. Warto śledzić też sekcję aktualności na stronach lokalnych przedsiębiorstw.

W jakiej branży znajdziemy pracę w Ełku?

Zakres ten jest bardzo szeroki. Możemy wybierać spośród naprawdę wielu różnorodnych sektorów gospodarki oraz turystyki. Na przykład praca w Ełku może być skupiona wokół turystyki. Ze względu na atrakcyjne położenie miasta w sercu Mazur, działają tam firmy związane z organizowaniem czasu wolnego turystom. Jednym z kluczowych punktów turystycznych Ełku jest Jezioro Ełckie. Działają przy nim wypożyczalnie kajaków, kamperów, motorówek czy łodzi. Decydując się na pracę w sektorze turystycznym, warto pamiętać, że jest on nie tylko sezonowy, ale też uzależniony od pogody. Z sektorem turystycznym wiąże się sektor gastronomiczny, który w Ełku również działa bardzo prężnie – znajdziemy tam restauracje, foodtrucki, a także budki gastronomiczne.

Oferty pracy w Ełku wyszukasz na Gowork.

W Ełku znajduje się także podstrefa Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, gdzie mieści się wiele firm – nie tylko polskich, ale również zagranicznych. Można tam znaleźć zatrudnienie w różnych sektorach gospodarki – głównie są to firmy zajmujące się branżą budowlaną, na przykład produkcją glazury czy drzwi. Wśród firm mających tam swoje zakłady produkcyjne możemy wymienić „Porta Drzwi”, „MG Murbet”, „Impress Decor” czy „Cezar”.

Ełk znany jest też z tego, że poza Strefą Ekonomiczną, w mieście działają inne przedsiębiorstwa. Tym jednym z najbardziej znanych są z pewnością zakłady mięsne „Animex”, zatrudniające wielu pracowników na rozmaitych stanowiskach. W Ełku prężnie działa także branża motoryzacyjna, którą reprezentują dwie duże firmy: „Sungsan-ZEM Polska” – producent oświetlenia do samochodów oraz „Zakład Elektrotechniki Motoryzacyjnej”, produkujący wiązki samochodowych kabli elektrycznych.

Poza wymienionymi gałęziami gospodarki w Ełku dobrze rozwija się również przemysł drzewny, logistyczny i ten związany z produkcją opakowań. Produkcją drzewną zajmuje się przede wszystkim firma Paged-Sklejka S.A..

W Ełku przy ulicy Podmiejskiej 5 działa także otwarty w 2012 roku Park Naukowo-Technologiczny, gdzie swoje siedziby mają firmy zajmujące się różnego rodzaju biznesem. Wśród nich należy wymienić „Avitron Polska”, firmę działającą od dekady w sektorze elektromobilności czy developera „Sudovia”.

Jeśli nie interesuje nas praca w branży przemysłowej, zatrudnienie w Ełku, z uwagi na szeroko rozwiniętą infrastrukturę, można znaleźć również w transporcie – wśród firm działających w mieście należy wymienić przede wszystkim Miejski Zakład Komunikacyjny w Ełku, choć praca w transporcie nie ogranicza się tylko do autobusów. W mieście działa również transport kolejowy – Ełk jest największą stacją węzłową na Mazurach.

W mieście znajduje się także wiele placówek oświatowych, kulturalnych oraz medycznych – we wszystkich z nich pracuje wiele osób o różnym doświadczeniu i wykształceniu. Znajdziemy zarówno przedszkola, szkoły podstawowe, ponadpodstawowe, jak i szkoły wyższe.

Ponadto, z uwagi na wielkość miasta i jego położenie, dobrym pomysłem może być szukanie pracy w handlu. Można ją znaleźć nie tylko w lokalnych sklepach. W Ełku działają dwie galerie handlowe – „Brama Mazur” oraz „CH Karuzela”. W obiektach tych znajdują się sklepy o bardzo szerokim zakresie branżowym – odzieżowe, spożywcze, sportowe, kosmetyczne, obuwnicze, sklepy z AGD i artykułami wyposażenia wnętrz. Słowem – wszystko czego potrzeba człowiekowi do życia.

Aby miasto mogło zapewnić wiele miejsc pracy, musi prężnie się rozwijać, mieć dogodne położenie geograficzne i dobrą infrastrukturę – to jeszcze polepszy się dzięki budowie Via Baltica, fragmentu drogi międzynarodowej E67, łączącej Polskę z Litwą, Łotwą, Estonią i Finlandią. Nic nie udałoby się też bez dobrej promocji. To wszystko ma Ełk, dlatego znaleźć pracę w tym mieście nie jest trudno. Ponadto Ełk od 1992 roku promuje inwestycje związane z ochroną środowiska, która na Mazurach – wyjątkowym przyrodniczo terenie jest bardzo ważna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here