STUDIA ARTYSTYCZNE

Studia artystyczne nie są dla wszystkich. Przeznaczone są dla osób utalentowanych i kreatywnych, które rozwijanie swoich pasji traktują poważnie i wiążą z tym swoją przyszłość. Niektórzy uważają, że taki wybór to „pójście na łatwiznę”. Nic bardziej mylnego! Studia artystyczne to nie tylko zajęcia na uczelni – to przede wszystkim samodzielna praca, wymagająca samodyscypliny i zaangażowania.

Studia artystyczne to propozycja dla estetów, osób wrażliwych na kształty, barwy, dźwięki, fakturę, bryłę, piękno i funkcjonalność, ludzi muzykalnych, kreatywnych, czerpiących inspiracje z otoczenia i potrafiących dostarczać innym emocji oraz niezapomnianych przeżyć.

Jeśli więc marzysz o karierze aktora, piosenkarza, muzyka, tancerza, plastyka, reżysera, fotografa, architekta czy projektanta wnętrz, to studia artystyczne będą właściwą drogą kształcenia dla Ciebie. W przypadku niektórych kierunków artystycznych bardzo przydatny, niezbędny wręcz, będzie talent. Bez zdolności muzycznych czy plastycznych trudno studiować w akademiach muzycznych oraz na uniwersytetach artystycznych.

Oferty uczelni artystycznych

W procesie rekrutacji na studia artystyczne wyniki matury mają znaczenie drugorzędne. Największą rolę odgrywają wyniki egzaminów wstępnych, w tym praktycznych, podczas których  weryfikowane są zdolności i predyspozycje kandydatów.

STUDIA ARTYSTYCZNEKiedyś o studentach kierunków artystycznych zwykło się myśleć jak o niebieskich ptakach. Jednak w dobie powszechnej informatyzacji również sztuka zmienia swój charakter. Komputer stał się takim samym równoprawnym narzędziem pracy artysty, jak płótno, pędzel, dłuto czy instrument muzyczny.

Oferty uczelni artystycznych działających w Polsce są naprawdę szerokie. ASP proponuje „klasyczne” kierunki jak malarstwo czy rzeźba, ale również kierunki wykorzystujące cyfrowe technologie i nowe media. Na Akademii Muzycznej można studiować instrumentalistykę, wokalistykę czy dyrygenturę. „Filmówka” to idealna szkoła dla przyszłych reżyserów czy operatorów. Przed podjęciem decyzji, zapoznaj się charakterystyką poszczególnych kierunków, żeby dowiedzieć się, na czym dokładnie polegają dane studia i jakie kompetencje uzyskasz po ich ukończeniu.

Praca dla absolwentów studiów artystycznych

Absolwenci kierunków uznanych za artystyczne mogą znaleźć pracę w teatrze, filmie, telewizji, placówkach kultury, muzeach. Mogą także prowadzić własną działalność usługową, produkcyjną lub doradczą.

Po ukończeniu studiów artystycznych można realizować się zawodowo przy tworzeniu produkcji fabularnych, seriali, programów telewizyjnych, filmów dokumentalnych, reportaży, teledysków, reklam, spektakli.

Absolwenci studiów artystycznych pracują jako: projektanci ubrań, mebli, wnętrz, styliści, animatorzy filmów, graficy, artyści malarze, konserwatorzy sztuki, fotograficy, rzeźbiarze, tancerze, soliści, członkowie zespołów estradowych, a także nauczyciele.

Bardzo często absolwenci uczelni artystycznych pracują jako „wolni strzelcy” – z jednej strony daje to ogromną wolność i poczucie spełnienia, z drugiej – nie zawsze gwarantuje stabilizację ekonomiczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here