Studia uczą jak się uczyć
Doświadczenia życiowe dziewiętnastolatka to nauka w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum. Racjonalna decyzja o studiach, o tym, co młody człowiek będzie robił w życiu jest raczej niemożliwa.
Studia dają aparat pojęciowy, umiejętność oceny treści, prowadzenia dyskursu, występowania na forum publicznym, organizacji swojej pracy, prowadzenia badań i szukania informacji. Nieistotne jest jaki kierunek studiujesz, istotne jest na jakim materiale doskonalisz swoje umiejętności.
Warto więc wybrać taki kierunek studiów, który pozwoli ci szlifować materiał, który rzeczywiście na obecnym etapie życia Cię pasjonuje. Jeśli są to skały i minerały, studiuj geologię; jeśli złożoność natury ludzkiej – wybierz psychologię; jeśli interesuje cię gospodarka, pójdź na ekonomię.
Jeśli nic Cię nie pasjonuje, zrób przerwę, odkryj swoją pasję i wtedy zastanów się: pójść na studia, czy w ogóle z tego zrezygnować.
Stymulujące otoczenie
Jeśli nie pójdziesz na studia a podejmiesz pracę w barze – będą Cię kształtować stali klienci baru. Jeśli zaczniesz studiować znajdziesz się w skupisku ludzi marzących o stabilnym etacie w korporacji. Sam prawdopodobnie zaczniesz aspirować do tego samego. Zostaniesz w domu z rodziną – Twój rozwój osobisty będzie ograniczony przez ich system wartości i życiowych priorytetów.
Główną motywacją do studiowania nie powinna być zawartość programu nauczania ale to, kto będzie razem z tobą studiował? Jacy ludzie będą z tobą pracować, co w życiu osiągnęli, jakie mają aspiracje i jak mogą pomóc Ci się rozwinąć?
Cennym aspektem studiów jest także zbudowanie wokół siebie sieci kontaktów wśród innych studentów i wykładowców, którą możesz wykorzystać później w swoim życiu zawodowym.
Im słabsze jakościowo Twoje kontakty, tym gorszą pomoc uzyskasz od niej w przyszłości im więcej w Twojej sieci sukcesów, inicjatywy i ambicji, tym bardziej pociągnie Cię w górę.
Studia rozwijają społecznie
Studia wzbogacają emocjonalnie i społecznie. Najbardziej wartościowe przyjaźnie rodzą się często właśnie w studenckim środowisku (wspólne projekty, wakacje).
Na dalszym etapie życia, pracy zawodowej, nawiązywanie znaczących emocjonalnie relacji z innymi nie jest już takie proste.
Środowisko studenckie sprzyja zdobywaniu nowych kontaktów. W pracy natomiast rotacja ludzi jest na ogół dużo niższa, nawet jeśli pracujesz w „młodym i dynamicznym zespole”.
Ze studiami łatwiej
Formalny dowód wyższego wykształcenia ma znaczenie w tych zawodach, które regulują odpowiednie przepisy i ustawy. Bez dyplomu wyższej uczelni nie zrobisz kariery np. w administracji publicznej czy aplikując na wyższe stanowisko w przedsiębiorstwie publicznym Jeśli planujesz karierę tam, gdzie takie przepisy istnieją – nie odniesiesz sukcesu bez odpowiedniego dyplomu.
W latach wyżu demograficznego, konkurencji o miejsce na uczelni, pójście na studia świadczyło o jako-takim poukładaniu w głowie. Dziś studia odróżniają Cię jedynie od tych, którzy nie są w stanie zdać przyzwoicie matury. Tym niemniej, warto się od nich odróżnić i warto studiować.