Czym jest zdolność kredytowa i jak możemy ją poprawić

Wiele osób zastanawia się, czym jest zdolność kredytowa i jak ją polepszyć. Zdolność kredytowa jest czynnikiem, który bank rozpatruje w sytuacji, gdy składamy wniosek kredytowy, a jest to po prostu nasza zdolność do spłaty zobowiązań wobec banku w określonym wcześniej terminie.

Na zdolność kredytową składają się takie czynniki jak wysokość średnich, comiesięcznych dochodów brutto, a także źródło uzyskania tych dochodów, wartość naszych zobowiązań, wiek, a nawet stan cywilny.

Mamy jednak wpływ na zdolność kredytową i możemy ją poprawić. Przede wszystkim warto podnieść nasze zarobki, a co za tym idzie podjąć się dodatkowej pracy.

Kolejnym sposobem jest spłata wszelkich wcześniejszych zobowiązań oraz długów, które na nas ciążyły przed podjęciem jakichkolwiek kroków i złożeniem wniosku kredytowego w banku.

Pozytywna opinia, która widnieje w Biurze Informacji Kredytowej odnośnie do historii kredytowej, z pewnością znacząco podniesie naszą zdolność kredytową.

Istotne znaczenie ma w tej sytuacji również wiek osoby, która ubiega się o kredyt. Spowodowane jest to faktem, że zdolność kredytowa wyliczana jest maksymalnie na okres 35 lat.

Dobrym sposobem na otrzymanie od banku warunków preferencyjnych, jest korzystanie i łączenie wielu produktów, które bank ma nam do zaoferowania w swojej ofercie. Warto także podejmować się negocjacji, które mogą skutkować zmniejszeniem oprocentowania lub marży naszego kredytu.

Nie warto składać więcej niż trzech wniosków do różnych banków. Takie praktyki mogą obniżyć nasz scoring punktowy w Biurze Informacji Kredytowej, a tym samym naszą zdolność kredytową w oczach banku.

Celem zdolności kredytowej jest oszacowanie przez bank naszej możliwości regularnej spłaty zaciągniętego zobowiązania. Na szczęście istnieje wiele sposobów na podniesienie naszej zdolności oraz pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku o kredyt. Kluczowym czynnikiem jest zadbanie o pozytywną historię w BIK, spłatę wszelkich wcześniejszych należności oraz odpowiedni poziom zarobków.

…………………………………………………………………………………………………………..
tekst nr 20: 20. jak mądrze-wziąć kredyt hipoteczny

Jak mądrze wziąć kredyt hipoteczny?

Wszyscy, którzy mają w planach zakup mieszkania, z pewnością zastawiają się jak mądrze wziąć kredyt hipoteczny.
W przypadku takich decyzji, warto jest wdrożyć określone zasady, które pomogą nam dotrzeć do celu, jakim jest własne mieszkanie.

Przede wszystkim należy przygotować się na najgorsze scenariusze, które przecież zawsze mogą się wydarzyć. Utrata pracy, choroba lub inne nieprzewidziane okoliczności muszą być brane pod uwagę przy rozważaniu kredytu hipotecznego.
Dlatego bardzo ważne jest dokładne przeanalizowanie raty pod kątem wszystkich wyżej wymienionych okoliczności i sytuacji kryzysowych.
Z tego samego powodu rata nie powinna wynosić więcej niż 30% naszych zarobków. Kwota raty powyżej tej wysokości skutkuje ryzykiem, że nie będziemy w stanie jej spłacić w przypadku nieoczekiwanych sytuacji.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie różnych ofert banków. W sieci mamy również do dyspozycji wiele rankingów kredytów hipotecznych oraz porównywarkę ofert, z której warto jest skorzystać.

Przed samym procesem zaciągania kredytu, bardzo istotne jest upewnienie się co do naszej pozytywnej historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej. Działania takie jak spłata wszelkich wcześniejszych zadłużeń oraz zwiększenie poziomu zarobków prowadzą do zwiększenia naszej zdolności kredytowej.

Kolejną kwestią jest LTV, czyli Loan to Value. Jest to wskaźnik, który definiuje relację wysokości kredytu do wartości samej nieruchomości. Decydując się na kredyt hipoteczny, warto walczyć o jak najmniejszą wartość wskaźnika Loan to Value, a przynajmniej od poziomu 80% w dół. Jest to spowodowane tym, że przy wysokim wskaźniku LTV banki wymagają od nas dodatkowego ubezpieczenia.

Posiadanie własnego mieszkania jest ogromną wartością, ale droga do jego zdobycia wcale nie jest łatwa i prosta. Uzyskanie kredytu hipotecznego wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu restrykcyjnych wymagań, a mimo to nadal nie jest wolne od ryzyka, dlatego właśnie tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do tego procesu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here