Konta osobiste to konta bankowe dla osób fizycznych (indywidualne lub wspólne), zwane inaczej rachunkami oszczędnościowo-rozliczeniowymi (w skrócie ROR-ami). W którym banku otworzyć konto osobiste? O wyborze powinien decydować zakres świadczonych usług oraz koszt zarówno jego prowadzenia, jak i usług. Musimy określić, z których usług będziemy korzystać bardzo często (na przykład wypłaty z bankomatu czy przelewy), a z jakich usług dużo rzadziej. Przed założeniem własnego konta warto zobaczyć porównania kont bankowych, tzn. szczegółowe porównanie opłat i prowizji kont bankowych: opłaty za prowadzenie konta, opłaty za kartę do konta, prowizje za przelewy, darmowe bankomaty itp.) oraz aktualne rankingi kont bankowych.
Propozycje kont bankowych
Banki mają w swojej ofercie różne konta dostosowane do potrzeb indywidualnych różnych grup klientów. Jeśli studiujemy i szukamy taniego konta bankowego dla studenta musimy przejrzeć oferty kont studenckich. Natomiast jeśli jesteśmy osobą niepełnoletnią (poniżej 18 lat) warto porównać propozycje banków w zakresie kont młodzieżowych. Jeśli jesteśmy zainteresowani kontem do oszczędzania o wysokim oprocentowaniu – zobaczmy porównania kont oszczędnościowych. Jeżeli rozważamy założenie taniego konta walutowego, należy zwróć uwagę na charakterystyki kont walutowych. Jeśli mamy swoją firmę i szukamy odpowiedniego konta bankowego koniecznie musimy przyjrzeć się porównaniom kont firmowych.
Sektor bankowości w Polsce
Analizując banki działające w Polsce w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę ich bezpieczeństwo, zwłaszcza strukturę właścicielską. Gwarancja bezpieczeństwa danego banku, prowadzonej przez niego działalności pozwoli zdecydować, gdzie założyć konto bankowe.
Polska dostosowała się do dyrektywy Komisji Europejskiej związanej z „restrukturyzacją i uporządkowaną likwidacją banków”. Zmiany w prawie sprawiły, że zagraniczny bank będący w trudnej sytuacji może bardzo szybko wyciągnąć kapitał od spółki zależnej działającej w Polsce.
Zazwyczaj sprzeciwiamy się ingerencji państwa w gospodarkę, jednak należy pochwalić niedawną decyzję polskich władz o repolonizacji banku Pekao. Do tej pory właścicielem Pekao był włoski UniCredit, a jak powszechnie wiadomo włoski system bankowy znajduje się w opłakanej kondycji. Tylko w ostatnich tygodniach ogłoszono upadłość dwóch dużych włoskich banków.
Ze względu na problemy banków w wielu krajach zachodnich, analiza struktury właścicielskiej jest czymś absolutnie obowiązkowym. Możliwość nagłego odpływu kapitału sprawia, że odradzamy korzystanie z usług BZ WBK, BGŻ BNP czy Millenium.
Z kolei po stronie rekomendacji, pomimo przeciętnego poziomu obsługi, zapisujemy największy polski bank, czyli PKO BP. Swoje środki często lokują w nim osoby starsze, co ogranicza ryzyko związane z paniką i runem na banki.
Jeszcze istotniejszy jest fakt, że PKO BP stanowi własność Skarbu Państwa. Rząd zwyczajnie nie może pozwolić na to, aby bankowi stała się jakakolwiek krzywda. To niezwykle istotna kwestia, która silnie przemawia za lokowaniem środków w PKO BP.