Srebro to jeden z częściej używanych materiałów menniczych do wytwarzania monet. Lubiane przez kolekcjonerów, jednak nie zawsze zachowuje swoje walory tak, jak powinno. Niestety, patyna to wróg srebra. Jest ono podatne na działanie korozji, a przyczynia się do tego już sam kontakt srebra z powietrzem! Niewiele potrzeba, by z czasem srebrna moneta kolekcjonerska zmieniła kolor. Pokryta patyną może zrobić się czerwona, brązowa, zupełnie sczernieć lub przybrać barwę jasnozieloną, ewentualnie zielonoszarą. Jak temu zaradzić i czy w ogóle warto podejmować ten trud? Jak czyścić srebrne monety?
Srebrne monety pokryte patyną – mają swój urok i wartość
Kto by pomyślał, że patyna może wpływać na wartość monet! I to nie w negatywnym, ujemnym znaczeniu, lecz pozytywnym. Znaczna część kolekcjonerów docenia fakt, że może mieć w zbiorach monety pokryte patyną. To świadczy o wieku kolekcji, a wiadomo, że im starsze „okazy”, tym lepiej. To zupełnie inny wymiar odczuć, gdy weźmie się w dłoń monetę, dzięki której można niemal przenieść się kilkaset lat wstecz i poczuć nastrój tamtych czasów. Znak oryginalności i nośnik historii. Jeśli moneta pokryta jest patyną, kolekcjoner może mieć pewność, że nie była wcześniej czyszczona. Potrzeba naprawdę wielu lat, by minerały miały szansę nagromadzić się na srebrze. Jednak nie wszyscy doceniają stare, autentyczne monety. Wolą mieć w zbiorze czyste, odnowione modele. Dlatego ważne, by wiedzieli, jak czyścić srebrne monety, aby ich nie zniszczyć. Istnieje jeden sprawdzony sposób.
Jak czyścić srebrne monety? Oto sposób, który się sprawdzi
Czyszczenie srebrnych monet nie wymaga nakładów czasowych ani finansowych. Pewnie każdy ma w domu sól kuchenną oraz folię aluminiową, a także dostęp do ciepłej wody. Tak, tyle wystarczy, żeby porządnie wyczyścić monety, na których przez lata nagromadziła się patyna. Zatem jak czyścić srebrne monety skutecznie, używając tylko trzech elementów? Wystarczy w misce z ciepłą wodą rozpuścić sól i ulokować tam również kawałki folii aluminiowej. W tak przygotowanej kąpieli monety będą, jak po profesjonalnym spa, patyna nie ma szans przy połączeniu soli z folią. Zanim jednak zdecydujemy się na czyszczenie srebrnym monet, warto się zastanowić, czy to na pewno konieczne. Taki zabieg unowocześnia numizmaty, zaciera rys historii, który zdążył odcisnąć się na srebrnej powierzchni monet. Dla wielu większą wartość mają oryginalne wersje elementów z danej kolekcji niż te odnowione przez oczyszczanie.