Nie ulega wątpliwości, że wspólne życie niesie ze sobą sporo wyzwań, także tych związanych z mądrym zarządzaniem domowym budżetem. Zastanawiasz się, jak wybrać konto bankowe, by gospodarowanie finansami było bardziej efektywne? Oto nasze wskazówki.

Dwie osoby, różne podejścia do finansów

Jedną z istotnych w każdym związku kwestii jest podejście do pieniędzy. Opracowanie rozwiązań, które pozwolą skutecznie zarządzać domowym budżetem jest szczególnie istotne, jeśli partnerzy deklarują odmienny stosunek do spraw materialnych. Jeśli jeden z nich wydaje pieniądze „lekką ręką”, a drugi ma tendencję do oszczędzania każdej złotówki, niezbędne okaże się wypracowanie zdrowego planu działania, który usatysfakcjonuje obie strony.

Wyjście idealne? Dwa konta bankowe

Aby usprawnić zarządzanie domowymi finansami, zapewnić sobie niezależność i możliwość wydawania pieniędzy po swojemu, warto posiadać dwa konta bankowe – wspólne oraz własne.

Na wspólnym koncie co miesiąc powinny znaleźć się środki potrzebne na spłatę raty kredytu hipotecznego lub wynajmu mieszkania, opłacanie rachunków, zakup żywności i  środków czystości. Pieniędzmi, które zostaną na Twoim rachunku osobistym, będziesz mógł dysponować według własnych potrzeb i preferencji.

Czym jest konto wspólne?

Konto wspólne to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, do którego każdy z partnerów  ma swobodny dostęp. Mogą opłacać rachunki, wypłacać pieniądze z bankomatu czy płacić za zrobione online zakupy. Takie konta mogą założyć osoby pozostające w związku małżeńskim oraz te, które nie sformalizowały swojej relacji.

Na co zwrócić uwagę wybierając konto bankowe dla pary? Sprawdźmy.

Wysokość opłat za prowadzenie rachunku

Dobre konta bankowe dla pary to przede wszystkim konta niedrogie. Wybierając rachunek warto postawić na taki, którego prowadzenie będzie zupełnie darmowe. W czasach, gdy pomiędzy bankami panuje naprawdę duża konkurencja, nie będzie to trudnym zadaniem.

Wysokość opłat za realizację przelewów

To właśnie ze wspólnego konta będziecie opłacać rachunki i płacić za zrealizowane online zakupy. Wybierając ROR zadbaj o to, by transakcje przez internet były wolne od opłat.

Koszt wydania i użytkowania kart płatniczych

W przypadku dwóch  kart wysoki koszt ich obsługi może być odczuwalnym obciążeniem dla domowego budżetu. Zanim podpiszesz umowę z konkretnym bankiem, upewnij się, że za wydanie i użytkowanie kart nie jest naliczana wysoka opłata.

Koszt wypłaty pieniędzy z bankomatów

Jeśli za pojedynczą wypłatę pieniędzy z bankomatu zapłacisz 5 zł, w skali miesiąca, Twoje oszczędności mogą zostać uszczuplone nawet o kilkaset złotych. Oznacza to, że w ciągu roku stracisz aż kilka tysięcy złotych. Jeśli chcesz uniknąć takiego scenariusza, wybierz bank, który nie obciąży Cię prowizją za wypłaty za bankomatów.

Swobodny dostęp do rachunku poprzez bankowość elektroniczną oraz aplikację mobilną

Dostęp do konta bankowego przez smartfon lub telefon komórkowy? To już standard w wielu bankach. Takie rozwiązania docenią osoby aktywne, które nie rozstają się ze swoimi elektronicznymi gadżetami.

Atrakcyjne programy typu cashback i moneyback

Programy typu cashback i moneyback pozwolą Ci bez wysiłku zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy. Skoro na co dzień i tak płacisz kartą, dlaczego nie miałbyś na tym zarobić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here