Projekt domu Noelia BIS 2M WOK1052
Projekt domu Noelia BIS 2M WOK1052

Własny dom jednorodzinny to marzenie milionów Polaków. Miejsce, w którym zwykle spędzamy większość wolnego czasu, powinno spełniać wszystkie nasze wymagania – dlatego należy dokładnie przemyśleć każdy szczegół. Jakich wyborów dokonywano najczęściej w ubiegłym roku? Które czynniki okazały się decydujące?

Bezpieczeństwo to priorytet

Jak wskazują statystyki, w 2016 roku zdecydowana większość osób inwestujących we własny dom, wybierała nieruchomości budowane z wykorzystaniem technologii murowanej – stawiało je aż 86% budujących. Nic dziwnego – Polacy przy wyborze projektu kierują się bezpieczeństwem oraz wytrzymałością konstrukcji, a domy murowane wydają się być bardziej wytrzymałe niż te wykonywane w innych technologiach. Istotnym czynnikiem jest oczywiście bezpieczeństwo przeciwpożarowe, które ma duży wpływ na decyzje inwestorów. I chociaż elementy konstrukcyjne domów drewnianych są impregnowane specjalistycznymi środkami, zapobiegającymi rozprzestrzenianiu się ognia, to Polacy nadal bardziej ufają solidnej strukturze budowli murowanych. Osoby wybierające rozwiązania murowane przekonuje również cena – za solidny dom, wznoszony w technologii mokrej nie zapłacimy dużo więcej niż za domek z bali czy nieruchomość z elementów prefabrykowanych.

Klasyka czy styl nowoczesny?

Wytrzymałość konstrukcji i cena domu to nie jedyne aspekty, na które zwracają uwagę inwestorzy. Niezwykle istotnym czynnikiem jest również estetyka nieruchomości oraz styl, którym inspirowali się architekci tworzący projekt. W 2016 roku Polacy nadal stawiali na klasyczne wzornictwo. Najczęściej wybierano budynki z trzema sypialniami, dachem dwuspadowym i użytkowym poddaszem, a także jednostanowiskowym garażem. Takie domy są niezwykle funkcjonalne i pozwalają na dużą swobodę aranżacyjną oraz komfortowe życie 4-5 osobowej rodziny. W 2016 roku do głosu zaczęli dochodzić również zwolennicy stylu nowoczesnego – popularne stały się minimalistyczne projekty, np. bryły z przeszklonymi elementami. Zdecydowana większość inwestorów decydowała się także na taras – jedynie 2% osób stawiających nieruchomość rezygnowało z tego rozwiązania. Wybierając projekty domów jednorodzinnych, Polacy stawiali na komfort i możliwość zrelaksowania się po ciężkim dniu – a ogród lub taras świetnie sprawdzają się w takich momentach.

Projekt domu Ariel BSA1929
Projekt domu Ariel BSA1929

A może dom energooszczędny?

Oszczędność energii to kolejny ważny czynnik decydujący o wyborze technologii, w której zostanie wykonany dom. W Polsce dopiero zaczynamy zauważać tendencje związane ze stawianiem energooszczędnych lub pasywnych nieruchomości, jednak nie da się ukryć, że z roku na rok powstaje coraz więcej takich budynków. Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań pozwala zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem czy wydatki na energię elektryczną. I chociaż inwestycja w energooszczędne domy jest dużo wyższa niż w przypadku nieruchomości tradycyjnych, to po kilku latach zaczyna się zwracać, przynosząc inwestorom spore oszczędności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here