Własna firma czy etat - co wybrać?

To pytanie zadał sobie każdy, kto choć raz poczuł się niedoceniony w pracy na etacie, pomimo włożonej w nią energii i zaangażowania.
Zarówno praca etatowa, jak i własne przedsiębiorstwo mają wiele aspektów pozytywnych, ale również negatywnych. Zacznijmy od omówienia pierwszej formy zatrudnienia.

Plusem pracy na etacie są stałe i niezmienne godziny pracy. Jeżeli organizujesz swoje obowiązki w sposób metodyczny i planowy, to znasz konkretną porę dnia, kiedy możesz się już oddać innym czynnościom.
Idąc tropem stałych czynników, to kolejnym pozytywem pracy na czyjś rachunek jest wynagrodzenie, które się nie zmienia. W przypadku, gdy jesteś zatrudniony, masz pewność, że konkretnego dnia otrzymasz honorarium za wykonane obowiązki.

Z drugiej strony to, co niektórzy uznają za plusy, inni widzą jakie minusy. Często zdarza się, że osoby ambitne wykonują powierzone obowiązki w sposób znacznie przekraczający standardy, ale niestety nie przenosi się to na wysokość zarobków. Efektywność takich pracowników spada, co spowodowane jest brakiem odpowiedniej motywacji.
Również normowany czas pracy stanowi problem dla osób, które mają problemy z wczesnym wstawaniem lub po prostu nie są w stanie zaplanować odpowiedniej rutyny przez system pracy zmianowej.

Przyjrzyjmy się teraz zaletom własnej firmy. W tym przypadku poziom zarobków, a także możliwości rozwoju zależą wyłącznie od Ciebie i od Twojego zaangażowania oraz ilości włożonej pracy.
Dużym plusem jest także fakt, że pracę możesz zorganizować i zaplanować w ramach czasowych, które Ci najbardziej odpowiadają.

Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że ponosisz odpowiedzialność za wszelkie decyzje, które podejmujesz oraz zajmujesz się biurokracją.
Określone godziny pracy, którymi mogłeś się cieszyć podczas pracy na etacie, już Cię nie dotyczą. Może okazać się, że rozwijanie własnego biznesu zajmie CI znacznie więcej czasu niż mogło się to wydawać, a w szczególności na samym starcie.

Własna firma czy etat? Na to pytanie każda osoba, która stoi przed taką decyzją, musi odpowiedzieć sama, uwzględniając wszelkie aspekty pozytywne, jak i negatywne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here