STUDIA KALISZ

Studia humanistyczne czy może lepiej inżynierskie lub medyczne? Tryb stacjonarny czy niestacjonarny? Uczelnia państwowa czy prywatna? Im bliżej do rozpoczęcia rekrutacji na studia, tym częściej pojawiają się w głowie takie pytania. Mnogość propozycji dostępnych na polskim rynku usług edukacyjnych utrudnia często podjęcie ostatecznej decyzji.

Jak wybrać studia?

Przy wyborze uczelni nie kieruj się aktualną modą, sugestiami rodziców czy kolegów. Warto wziąć pod uwagę zdania innych, jednak niech będą one kolejnym, ale nie podstawowym źródłem informacji na temat szkolnictwa wyższego. Należy samodzielnie zdobyć wiedzę na JAKIE STUDIA WYBRAĆtemat kierunków i uczelni, które wydają się atrakcyjne, a podstawowym kryterium wyboru niech będą Twoje zainteresowania i preferencje. W poszukiwaniach mogą przydać się pytania:
Czego uczę się szybciej niż inni? Co robię dobrze, lepiej niż inni? Jakie mam hobby? Które z przedmiotów szkolnych najbardziej mi odpowiadają, a które są moją „piętą achillesową”? Czy lepiej radzę sobie pracując z danymi lub liczbami, czy raczej wolę przebywać z ludźmi i z nimi rozmawiać?
Bierzesz pod uwagę politologię, iberystykę, administrację publiczną lub inżynierię biomedyczną? Kim jest logistyk? Czym zajmuje się zawodowo kulturoznawca? Gdzie pracuje metalurg? Do podjęcia jakiej pracy przygotowuje kierunek „europeistyka”? Jakie warunki pracy ma geodeta? Sprawdź szczegółowe informacje na temat interesujących Cię kierunków,  co kryje się pod ich nazwą i jakie są możliwości zatrudnienia po ukończeniu studiów.

Gdzie studiować?

Wiele kierunków można studiować na różnych uczelniach, np. grafikę na uczelniach artystycznych i technicznych a ochronę środowiska czy informatykę na uniwersytetach lub politechnikach. Rodzaj uczelni to jednak nie tylko samo nazewnictwo. Ten sam kierunek studiów na różnych uczelniach może mieć inne podstawy i wymogi programowe, inne zajęcia laboratoryjne.
Internet, dni otwarte na uczelniach oraz informatory to podstawowe źródła informacji o uczelniach, więc korzystaj z nich! Fora internetowe i serwisy społecznościowe to kolejne źródło danych o uczelni. Znajdź studentów lub grupy związane z uczelnią, o której myślisz – przeczytaj dostępne informacje, zapytaj o wszystko, co Cię interesuje. Dni otwarte to okazja do przyjrzenia się wybranej szkole, do rozmów z pracownikami, uzyskania szczegółowych informacji czy uczestnictwa w interesujących wykładach, spotkaniach i imprezach tematycznych.

Opinie o uczelni

Rankingi i artykuły są cennym zbiorem informacji na temat interesujących Cię uczelni. Na portalach społecznościowych poszukaj wypowiedzi byłych lub aktualnych studentów. Natomiast archiwa wiadomości i newsy posłużą do sprawdzenia czy uczelnia nie miała lub nie ma jakiś kłopotów, np. z kadrą dydaktyczną lub przestarzałą infrastrukturą. Jeśli chcesz wiedzieć czy dana uczelnia jest wiarygodna a prowadzone przez nią programy studiów spełniają najwyższe standardy kształcenia, to wystarczy zajrzeć na oficjalną stronę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, gdzie znajdziesz szczegółowe raporty.09

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here