Pojęcie „zdolność kredytowa” jest bez wątpienia nieobce większości Polaków, zwłaszcza tych, którzy kiedykolwiek starali się o kredyt bądź pożyczkę. Nie można nie wspomnieć o fakcie, że niewystarczająca zdolność kredytowa to jedna z najczęściej spotykanych przyczyn odrzucania przez banki wniosków o kredyt. Krótko mówiąc – jest ona niezwykle istotna. Mimo to jednak brak wśród wielu osób szerszej wiedzy na jej temat. Tak więc jakie są najważniejsze informacje o zdolności kredytowej, które po prostu trzeba znać?
Czym właściwie jest zdolność kredytowa i dlaczego jest tak istotna?
Najprościej mówiąc, posiadanie zdolności kredytowej oznacza posiadanie możliwości spłaty danego kredytu w wyznaczonym okresie, wraz ze wszelkimi opłatami dodatkowymi i odsetkami. Banki weryfikują ją w każdym przypadku – zarówno, kiedy wnioskujemy o kredyt gotówkowy na niewielką sumę, jak i przy kredytach hipotecznych na wielkie kwoty. Co oczywiste, większa kwota kredytu będzie wymagała posiadania większej zdolności kredytowej.
Dlaczego banki tak bardzo zwracają uwagę na wysokość zdolności kredytowej? Musimy pamiętać, że kredyt oznacza ryzyko nie tylko dla kredytobiorcy, ale także dla kredytodawcy. Windykacja w przypadku braku terminowej płatności jest w końcu bardzo kosztowna, a nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. W związku z tym w najlepszym interesie banków jest udzielanie kredytów tylko tym, którzy rzeczywiście z dużym prawdopodobieństwem będą w stanie je spłacać. Ma to swoje dobre strony także dla ich klientów, ponieważ redukuje ryzyko, że wpadną w długi, których nie będą potrafili później uregulować.
Algorytmy przyjęte przez banki nie są jednak idealne i może się zdarzyć, że chociaż jesteśmy pewni, że na dany kredyt nas stać, to samodzielne złożenie wniosku zakończy się porażką. Dlatego też warto zwrócić się do dobrego pośrednika finansowego – na przykład Habza Finanse. Rozbudowana wiedza i sieć kontaktów pozwala jego doradcom na pozyskiwanie korzystnych kredytów nawet w naprawdę trudnych sytuacjach. Bonusem jest fakt, że oszczędzimy w ten sposób sporo czasu, który musielibyśmy przeznaczyć na poszukiwania najlepszej oferty.
Co składa się na zdolność kredytową?
Każdy bank oblicza zdolność kredytową nieco inaczej, w związku z czym, jeśli skorzystamy z zawartych na ich stronach internetowych kalkulatorów, prawdopodobnie wyniki będą nieco się od siebie różniły. Zazwyczaj jednak nie różnią się znacznie elementy, które brane są pod uwagę, a należą do nich przede wszystkim:
- wysokość dochodów i ich źródło
- aktualne zobowiązania i koszty utrzymania
- historia kredytowa
- wiek
- stan cywilny.
Wysokość dochodów postrzegana jest jako najistotniejszy czynnik i faktycznie w dużej mierze tak jest, ale należy również zwracać dużą uwagę na wysokość aktualnych zobowiązań, a także koszty utrzymania. Jeśli ktoś jednocześnie dużo zarabia, ale też bardzo dużo wydaje, nie będzie w lepszej sytuacji od kogoś, kto zarabia nieco mniej, ale ma też znacznie mniej obciążeń.
Historia kredytowa również jest bardzo ważna, ponieważ pozwala bankowi oszacować, jak wiarygodny i terminowy jest dany klient. Dlatego też powinniśmy dbać o to, aby unikać negatywnych wpisów w BIK-u, ponieważ mogą one później znacznie utrudnić otrzymanie jakiegokolwiek kredytu.
Co zrobić, żeby podnieść swoją zdolność kredytową?
Najprostszym w teorii, a najtrudniejszym w praktyce rozwiązaniem byłoby zwiększenie dochodów i obniżenie ilości zobowiązań (na przykład poprzez spłatę aktualnych kredytów lub pożyczek). Mało kto jednak jest w stanie tego dokonać. Jest jednak kilka sposobów, z których skorzystać może znacznie szersze grono osób.
Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, czy nie posiadamy żadnych kart kredytowych bądź kredytów odnawialnych, które niekoniecznie są nam potrzebne. Warto pamiętać, że nawet jeśli z nich nie korzystamy i wiążą się one jedynie na przykład z niewielką stałą opłatą za ich udzielenie, to i tak obniżają naszą zdolność kredytową.
Bardzo ważnym aspektem jest również poprawa historii kredytowej (bądź jej uzupełnienie, jeśli aktualnie jest pusta – brak historii kredytowej jest bowiem dla banków niewiele lepszy niż posiadanie historii negatywnej). Można to prosto i bez dużych kosztów zrobić, biorąc tanie przedmioty na atrakcyjne raty 0%, a następnie spłacając je w terminie.
Podsumowanie
Zdolność kredytowa to nieco bardziej skomplikowany temat niż mogłoby się wydawać, co nie zmienia faktu, że zdecydowanie warto się nim głębiej zainteresować. Jest bardzo prawdopodobne, że taka wiedza nam się w życiu przyda – w końcu niewiele jest ludzi, którzy w swoim życiu nigdy nie zaciągną jakiegokolwiek zobowiązania.
Wbrew pozorom niska zdolność kredytowa nie zamyka wcale drogi do otrzymania kredytu, chociaż niewątpliwie może cały proces utrudnić. Problem ten ominiemy korzystając z usług wspomnianego już pośrednika kredytowego, którego znaleźć możemy tutaj: https://habzafinanse.com.pl/. Nie dość, że nie będziemy musieli się obawiać otrzymania z banku odmowy, to jeszcze upewnimy się dzięki temu, że weźmiemy kredyt na tak korzystnych warunkach, jak to tylko możliwe.