Kto potrafi połączyć naukę z pracą, ten jest wygrany. Tym bardziej, że doświadczenie liczy się już na starcie.
Obowiązki pracodawcy
Kodeks pracy pozwala, aby młodzież, która nie jest jeszcze pełnoletnia, ale ukończyła 16. rok życia, mogła pracować. Pracodawca może zatrudnić nieletniego tylko przy lekkich pracach. Musi utworzyć ich wykaz, który akceptuje lekarz medycyny pracy a następnie zatwierdzany jest przez właściwego państwowego inspektora pracy.
Przykłady pracy dla nieletnich
Hostessa
To przede wszystkim zajęcie dla dziewcząt, ale i chłopcy znajdują zatrudnienie w tym fachu. Praca czeka przede wszystkim w centrach handlowych. Hostessy zwykle są zatrudniane przez agencje pracy tymczasowej, rzadko kiedy podpisują bezpośrednio umowę z marketem.
Konsultantka kosmetyczna
Tutaj również dziewczęta mają większe pole do popisu. Mogą one sprzedawać kosmetyki zamawiane z katalogów wydawanych przez sieci producentów kosmetyków. Zarobek stanowi prowizja od każdego sprzedanego produktu.
Inwentaryzacja
To wielkie zliczanie sztuk towaru znajdującego się w sklepie odbywa się często nocą. Zgodnie z Kodeksem pracy, nieletni nie mogą pracować w godzinach nocnych między 22.00 a 6.00, a jedynie w ciągu dnia. Małoletni zatrudniony będzie najczęściej przez pośrednika (agencję pracy tymczasowej).
Wykładanie towaru
Tego rodzaju zajęcie również są oferowane przez markety. Umowa w tym przypadku także najczęściej jest sporządzana pomiędzy młodocianym a agencją pracy tymczasowej.
Kelner
Młodociani mogą podpisać umowę bezpośrednio z właścicielem restauracji, kawiarni czy baru. Niektórzy właściciele pubów czy klubów nie zatrudniają osób w wieku 16-18 lat w obawie przed tym, żeby nie miały one bezpośredniego kontaktu z alkoholem.
Pomoc kuchenna
Oferty zatrudnienia dla pomocy kuchennych oraz innych w branży gastronomicznej nie należą do rzadkości, i to nie tylko latem, w wakacje. Umowa zwykle podpisywana jest bezpośrednio z pracodawcą.
Pomocnik na produkcji
Oferty zatrudnienia bezpośrednio w przedsiębiorstwie produkcyjnym, jak i przez pośrednictwo. Stolarnie, firmy poligraficzne, przetwórnie, zakłady mięsne, zakłady kamieniarskie, hurtownie czy salony fryzjerskie dosyć często przyjmują nieletnich do pracy.
Pomoc biurowa
Mówi się, że pracy biurowej jest jak na lekarstwo, a jednak nawet małoletni znajdą tutaj zatrudnienie. Firmy poszukują pomocy do sekretariatu czy recepcji albo działu obsługi klienta. Młodzi ludzie przeważnie podpisują umowę z właścicielem firmy.
Rozdawanie ulotek
Tego rodzaju ofert dla młodocianych jest najwięcej, ale zainteresowanie nimi i satysfakcja – najmniejsze – trzeba stać pod gołym niebem i zaczepiać przechodniów. Młodociany może także zajmować się kolportażem gazetek reklamowych do skrzynek pocztowych.
Rozklejanie plakatów
Praca nietypowa, ale czasami dobrze płatna. Kina, teatry, ośrodki kultury dają takie zlecenia.
Dostawca pizzy
Wystarczy karta motorowerowa, żeby dostarczać klientom pizzę pod wskazany adres. Wynagrodzenie może być rozliczane dwojako: albo od liczby zamówień, albo dniówka.