Większość rodaków podejmując pracę w opiece domowej decyduje się na pierwszy wyjazd do Niemiec. Polskie opiekunki w Niemczech są cenione ze względu na sumienność, empatie oraz cierpliwość, które czynią z nich idealne towarzyszki dla seniorów. Jak przygotować się do pierwszego wyjazdu do pracy jako opiekunka, aby uniknąć przykrych niespodzianek?
Przed wyjazdem koniecznie należy zadbać o podpisanie kompletu dokumentów zapewniających legalne zatrudnienie. Niestety wiele firm oszukuje nieświadome kandydatki proponując im pracę opiekunki osób starszych na czarnym rynku. Dla własnego bezpieczeństwa warto upewnić się, czy pracodawca zapewnia ubezpieczenie, zakwaterowanie oraz transport.
Nauka języka
Dla opiekunek pracujących w Niemczech znajomość języka obcego to podstawa, pozwalająca na swobodne porozumiewania się z podopiecznym. Najlepsze firmy oferujące zatrudnienie w opiece seniorów zapewniają kandydatkom kursy językowe, co znacznie ułatwia rozpoczęcie pracy. Przed pierwszym wyjazdem konieczne jest opanowanie podstawowych zwrotów, dzięki czemu komunikacja z osobą starszą będzie przebiegała bez problemów.
Co spakować do walizki?
Wiele opiekunek osób starszych przed pierwszym wyjazdem zastanawia się co spakować do walizki. Wygodny strój do pracy, kosmetyki, leki, laptop oraz komplet dokumentów to przedmioty, które powinny koniecznie znaleźć się z bagażu opiekunki. Dodatkowo warto zabrać ze sobą słownik języka Niemieckiego, mapę okolicy oraz ulubione przysmaki, których może nie być w niemieckich sklepach. Nie warto zabierać ze sobą zbyt dużej ilości bagażu – rodzina czy znajomi zawsze mogą przesłać zapomniane rzeczy pocztą lub kurierem.
Jak przygotować się do pracy?
Większość firm zatrudniających opiekunki zapewnia kandydatkom odpowiednie szkolenie pozwalające dokładnie zrozumieć potrzeby i wymagania osób starszych. Przygotowanie do pracy w opiece domowej obejmuje naukę ubierania i rozbierania podopiecznego, przesadzania z wózka na łóżko lub fotel, karmienia, pomocy przy wchodzeniu i schodzeniu ze schodów. Przed wyjazdem do pracy warto poczytać o najczęstszych problemach i chorobach wieku podeszłego takich jak zespół Parkinsona, stwardnienie rozsiane czy Alzheimer. Podopieczni cierpiący z powodu schorzeń degeneracyjnych będą wymagali większej uwagi niż ich zdrowi rówieśnicy.
https://promedica24.com.pl/opieka-nad-osobami-starszymi-poradnik/opieka-seniora/